Adwentowe oczekiwanie na przyjście Zbawiciela – 28.XI. – 24.XII.2022 r.

Adwent w 2022 roku rozpoczął się w niedzielę 27 listopada a zakończył o zmierzchu 24 grudnia. Jest okresem rozpoczynającym kolejny rok liturgiczny, który przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Wymownym symbolem Adwentu jest wieniec i świeca adwentowa. Nieodłącznym jego elementem są Msze św. roratnie. Nazwa „Roraty” pochodzi od pierwszych słów znanej pieśni adwentowej: “Rorate coeli desuper…” („Niebiosa rosę spuście nam z góry…”). Wspaniała jest symbolika tych Mszy Świętych. Na początku Kościół pogrążony jest w ciemnościach. Palą się jedynie świece oraz lampiony przyniesione przez dzieci. Dopiero po akcie pokutnym, wraz ze śpiewem „Chwała na wysokości Bogu” zapalane są wszystkie światła w kościele. W związku z roratami zachęca się wszystkich: dzieci i dorosłych, do życia w świetle, do spełniania dobrych uczynków.

W naszej parafii wierni w sposób szczególny przygotowywali się do przyjścia Pana Jezusa poprzez:

1. udział w Mszach Świętych Roratnich;

2. rozważania adwentowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych;

 

Prowadzone były one przez naszego księdza proboszcza Roberta. Tematem tych rozważań były słowa „Z narodzeniem Jezusa było tak…. (rozważania przygotowane przez redakcję „Gościa Niedzielnego”). Przewodnikiem naszego adwentowego czuwania był dziadek Pana Jezusa św. Joachim.  Poznaliśmy bliżej wielu bohaterów historii zbawienia takich jak: Noe, Abraham, Józef Egipski, Mojżesz, Samuel, Dawid, Salomon, Eliasz, Izajasz, Jeremiasz, Daniel, Elżbieta i Zachariasz, Jan Chrzciciel, Symeon i Anna czy wreszcie Najświętsza Maryja i św. Józef.

Po każdej Mszy Świętej losowano figurki dla dzieci uczestniczących w Roratach: żłóbek z Bożym Dzieciątkiem, figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz Anioła Stróża, wręczając je dzieciom, aby wspólnie z całą rodziną pomodliły się w swoim domu rodzinnym.

3. przystąpienie do Sakramentu Pokuty;

Spowiedź święta miała miejsce w naszej parafii dnia 22 grudnia, było kilku zaproszonych kapłanów z sąsiednich parafii, którzy służyli naszym wiernym pomocą duchową.

Przez posługę ks. proboszcza z sakramentu pojednania i komunii świętej skorzystali również parafianie samotni, chory i cierpiący.

4. wypełnianie uczynków miłosierdzia

a) udział w akcji prowadzonej przez Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom poprzez zakup świec (w tym roku w naszej parafii zostało rozprowadzonych 10 dużych i 150 małych świec).

Jak wspomina dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej Zbigniew Pietruszka: „Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała 130 tysięcy świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec zostaną przeznaczone na dofinansowanie wakacyjnego i zimowego wypoczynku dzieci, posiłków dla uczniów w szkołach i świetlicach oraz na wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Ponadto 10 groszy, uzyskanych dzięki każdej z wigilijnych świec rozprowadzanych w parafiach, zostanie przeznaczone na dożywianie dzieci w Afryce i Ameryce Południowej. Pozyskane datki trafią m.in. do dzieci w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów na Madagaskarze, dzieci z pallotyńskiej parafii w Burkina Faso oraz dzieci z terenów wiejskich w pogrążonej w kryzysie Wenezueli”.

b) zorganizowanie i przekazanie darów dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia w Tarnowie (ul. Robotnicza 4).

c) udział naszej parafii w bożonarodzeniowej akcji „Paczuszka dla maluszka” prowadzonej przez Fundację Małych Stópek. Adresatami tej akcji były instytucje, takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiły również do matek w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dziecka oraz podopiecznych tej fundacji, których maluchy już pojawiły się na świecie.

d) pomoc zorganizowana przez nauczycieli naszej szkoły dla rodziny uczennicy Agaty Krzysztofek ( paczka, a w niej produkty: mleko, kasza, ryż, mąka, kawa sypana, kakao, olej, sok do herbaty, kukurydza i groszek w puszce, płatki do mleka, makarony, konserwy różnego rodzaj, cukier, herbata, miód, płyn do mycia naczyń, płyn do mycia szyb, demestos, bakalie, dżem, powidło itp.).

e) odwiedziny ludzi starszych, chorych, samotnych przez dzieci ze SKC połączone ze składaniem życzeń i wręczeniem skromnych upominków świątecznych przez siebie wykonanych.

f) zakup różnych bożonarodzeniowych pamiątek (żłobki, figurki, kartki świąteczne itp.) przygotowanych przez panie z Parafialnego Oddziału Caritas znajdujących się na kiermaszu parafialnym.

Czekam na Ciebie, dobry Boże, Przyjdź do mnie Panie, pospiesz się. Niech Twoja łaska mi pomoże, Chcę czystym sercem przyjąć Cię.

Ref. Przyjdź do mnie, Panie, mój dobry Boże, Przyjdź i nie spóźniaj się. Przyjdź do mnie, Panie Przyjdź z łaską swoją, Przyjdź i nie spóźniaj się.

Wśród licznych trosk i niepokojów, Kiedy już sił nie starcza nam, Karmisz nas, Panie, swoim Ciałem, Tyś nasza moc, nasz Bóg i Pan.
Ref. Przyjdź do mnie, Panie, mój dobry Boże, Przyjdź i nie spóźniaj się. Przyjdź do mnie, Panie Przyjdź z łaską swoją, Przyjdź i nie spóźniaj się.