Bal Wszystkich Świętych w naszej szkole – 31.X.2023 r.

Dnia 1 listopada Kościół przeżywa radosną Uroczystość Wszystkich Świętych. Oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a nam pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazują drogę, która ma zaprowadzić nas do świętości. Uroczystość ta przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką i wypraszają wstawiennictwo u samego Boga.

Niestety coraz częściej i wyraźniej także do polskiej kultury przebija się „święto” Halloween – zwyczaj  obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Głównym symbolem tego „święta” jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Te zwyczaje halloweenowe pozostają w jawnej sprzeczności z naukami Pisma Świętego. Słowo Boże mówi wyraźnie: „Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by (…) uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych” ( Księga Powtórzonego Prawa 18:10, 11, Księga Kapłańską 19:31; list do Galatów 5:19-21).

Przeciw tym coraz bardziej szerzącym się zwyczajom pogańskim, wspaniałą inicjatywą był Bal Wszystkich Świętych przeżywany w naszej szkole. Bo czego uczą nas święci i błogosławieni ? Uczą nas, jak dobrze i sprawiedliwie przejść przez ziemię, uczą nas modlitwy i osobistej relacji z Panem Bogiem. Nade wszystko zaś są dla nas wzorem postępowania, jak żyć, by zasłużyć na Niebo, jak żyć, by po śmierci móc oglądać Pana Boga twarzą w twarz.

W wspaniałym balu pojawiły się piękne postaci świętych i błogosławionych: Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa, św. Weroniki, św. Mikołaja, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Jadwigi Królowej, św. Kingi, św. Antoniego, św. Jerzego, bł. Karoliny, św. dzieci fatimskich: Franciszka i Hiacynty i wielu  innych.

W prowadzonym przez panią katechetkę Elżbietę Kuta programie dzieci zarówno klas młodszych (przedszkole i klasy I – III) jak i starszych (IV – VIII) w większości przebrane w postaci świętych i błogosławionych mogły śpiewem i tańcem uwielbiać naszych świętych. Wszystkim za stworzenie wspaniałego spektaklu, mającego na celu uczczenie Wszystkich Świętych, którzy zawsze pozostaną dla nas wzorem i drogowskazem do nieba, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

 

Taki duży, taki mały, może świętym być…
Taki gruby, taki chudy, może świętym być…
Taki ja i taki ty może świętym być…
Taki ja i taki ty może świętym być…
Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego…
Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego…
Taki duży, taki mały . . .
Kto się nawróci, ten się nie smuci:
Każdy święty chodzi uśmiechnięty.
Tylko nawrócona jest zadowolona:
Każda święta chodzi uśmiechnięta…
Taki duży, taki mały . . .
Nic nie potrzebuje, zawsze się raduje,
Bo święta załoga kocha tylko Boga…
Nic nie potrzebuje, zawsze się raduje,
Bo święta załoga kocha tylko Boga…
Taki duży, taki mały . . .
Święty Tomaszu z Aquinu, święty Ignacy z Loyoli,
święty Franciszku Xawery, święty Stanisławie Kostko,
święty Wincenty z Paulo, święty Janie Mario Vianney,
święty Janie Bosco, święta Katarzyno z Sieny…
Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?
Są między nami w szkole i w pracy!
Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?
Są między nami w szkole i w pracy!
Taki duży, taki mały…