Biskup Tarnowski Andrzej Jeż zainaugurował Rok Jubileuszowy. Dokonał tego podczas Uroczystej Eucharystii, którą celebrował 29 grudnia w tarnowskiej katedrze razem z prezbiterium i wiernymi z całej diecezji. Data nie była przypadkowa, wyznaczył ją Papież Franciszek w swojej bulli Spes non confudit.
Wymownym znakiem celebracji była procesja spod stajenki znajdującej się na placu katedralnym, po której nastąpiło uroczyste wejście do kościoła, gdzie pasterz diecezji sprawował swoją posługę nauczania, przewodniczył Bożym misteriom, liturgii ubłagania i przebłagania oraz przewodził wspólnocie kościelnej. Było to dla zgromadzonych wiernych szczególne przeżycie duchowe, które stało się dla zgromadzonych żywym i osobistym spotkaniem ze Jezusem Chrystusem, który jest „bramą” zbawienia i „naszą nadzieją”. Podkreślił to również Biskup Andrzej Jeż zwracając się do wiernych na początku liturgii otwierając jednocześnie Rok jubileuszowy w naszej diecezji mówiąc „Tajemnica Wcielenia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa strzeżona w jednoczącej miłości Świętej Rodziny z Nazaretu, jest dla nas źródłem głębokiej radości i pewnej nadziei. W jedności z Kościołem powszechnym, celebrując miłość Ojca objawioną w ciele Słowa, które stało się człowiekiem i w znaku krzyża, kotwicy zbawienia, uroczyście otwieramy Rok Jubileuszowy w naszej diecezji.”
Obrzęd inauguracji jest dla całej naszej diecezji wstępem do bogatego doświadczenia łaski i miłosierdzia, abyśmy byli zawsze gotowi odpowiedzieć każdemu, kto pyta nas o nadzieję. Cnota Nadziei jest stałym pragnieniem i oczekiwaniem dobra obecnym w sercu każdego człowieka, nawet jeśli nie wiemy co przyniesie z sobą jutro. „Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei.” – podkreślił Biskup Jeż.
W swojej homilii Biskup Tarnowski podkreślił znaczenie pielgrzymowania w tradycji religijnej przywołując przykład Świętej Rodziny, która zgodnie z tradycją udawała się co roku do świątyni Jerozolimskiej na święto Paschy. Pielgrzymka Maryi i Józefa nie była tylko wyrazem zwyczaju, a duchowej stałości i doświadczenia obecności Boga w ich życiu. „Ta wędrówka to nie tylko podróż fizyczna, ale to także podróż duchowa, która trwa wciąż. Biblię Egipt oznacza nie tylko krainę geograficzną, ale również niewolę, ograniczenia i życiowe przeszkody. Natomiast ziemia obiecana to znak wolności.” – mówił Biskup Andrzej Jeż
Wolność jest jednym z największych darów jaki człowiek posiada, jednak każdy z nas potrzebuje wyjścia z niewoli grzechu, aby mógł cieszyć się prawdziwą wolnością. Symbolicznym obrazem tego wyjścia stało się procesyjne wejście do katedry/kościoła, w którym wszyscy przeżywamy naszą osobistą, duchową pielgrzymkę ku Bogu. Jak podkreślił Biskup Tarnowski „W tym sensie pielgrzymowanie jest znakiem roku jubileuszowego. Zaczyna się jeszcze przed samą podróżą. Jej punktem wyjścia jest decyzja, by to zrobić i wyznaczyć sobie cel.”
Wędrówka ku wieczności niekiedy nie napawa optymizmem, dlatego potrzebna jest nam cnota chrześcijańskiej nadziei, która nigdy nie zawodzi, ponieważ nie ustępuje ona nigdy w obliczu trudności. Chrześcijańska nadzieja nigdy nie rozczarowuje, gdyż opiera się na pewności, że nic i nikt nigdy nie będzie w stanie oddzielić nas od miłości Chrystusowej.
Biskup Jeż w homilii odniósł się również do obrazu Chrystusa jako „bramy”, o której mówił Papież Franciszek w swojej bulli Spes non confudit „Umiłowani w Chrystusie, przeszliśmy dziś wspólnie przez drzwi Tarnowskiej Katedry. To nasze wspólne przejście obrazuje rzeczywistość Kościoła, w którym razem wierzymy, razem idziemy za Chrystusem i razem staramy się Go naśladować. Drzwi święte w roku jubileuszowym mają szczególną wymowę i znaczenie. Przechodząc przez nie pielgrzymi przywołują na myśl słowa Chrystusa, ja jestem bramą, jeżeli ktoś wejdzie przeze mnie, będzie zbawiony.”
Jubileusz to czas pomyślny dla nawrócenia.
Papież Franciszek zachęcając wiernych do odpowiedniego przeżycia roku jubileuszowego wskazał, abyśmy nie rezygnowali z sakramentu spowiedzi, ale odkryli na nowo piękno sakramentu uzdrowienia i radości. Wpisuje się to w nasze diecezjalne obchody roku świętego, do których szczególnie zaprosił biskup Andrzej Jeż „Niech rok jubileuszowy będzie czasem ponownego odkrycia wartości spowiedzi i osobistego przyjęcia Bożego przebaczenia. […] Chcemy też jeszcze raz mocno uwypuklić nabożeństwa pierwszopiątkowe i komunię wynagradzającą. Sakrament pokuty systematycznie podejmowany pozwala rozwijać się dziecku, młodemu człowiekowi, każdemu z nas na różnych poziomach naszego życia. Dlatego korzystajmy z tego wielkiego daru.”
Dar Jubileuszu to także związana z nim możliwość otrzymania odpustu. Również w naszej wierni będą mieli okazję, aby zyskać tą szczególną łaskę. „W naszej diecezji zostało ustanowionych trzynaście kościołów jubileuszowych, w których wierni przez cały czas trwania jubileuszu będą mogli zyskać odpust związany z Rokiem Świętym. Z daru jubileuszowego odpustu będą mogli też skorzystać ci wszyscy, którzy z ważnych powodów nie mogą udać się do kościołów jubileuszowych. Wystarczy, że w miejscu swego przebywania spełnią wymagane warunki.” – powiedział biskup Jeż.