We wtorek 12 listopada 2019 roku o godzinie 130 uczniowie klasy VIII naszej szkoły ze swoim wychowawcą panem mgr Dariuszem Augustyn, z byłym katechetą ks. Kazimierzem Kruczyńskim, swoimi rodzicami rozpoczęli pielgrzymkę do Częstochowy i Oświęcimia.

Po cudownym odsłonięciu obrazu Jasnogórskiej Pani o godzinie 600 rozpoczęła się Msza Święta, podczas której wszyscy uczniowie modlili się o szczęśliwe napisanie testów, pomyślną rekrutację do szkół średnich, ale także w innych osobistych intencjach ważnych dla każdego z nich. Następnie na Jasnogórskich Wałach odprawili Drogę Krzyżową.

Kolejnym celem pielgrzymki było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - Brzezince. Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzając ten obóz zagłady powiedział słowa: „Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści”. Tu uczniowie mogli naocznie zobaczyć ogrom cierpień, zgotowanych milionom ludzi przez hitlerowskich nazistów. Była to dla nich wspaniała lekcji historii i patriotyzmu. Opowieści Pani przewodnik, wielkość obozu, dowody dokonywanej tam eksterminacji ludności wywarły niemałe wrażenie i utkwiły w pamięci młodych uczniów. Aby oddać cześć zamordowanym milionom ofiar, zapali oni znicze przy Ścianie Śmierci (Auschwitz) i Międzynarodowym Pomniku Ofiar Faszyzmu (Birkenau).

 

W dnia 11 listopada 2019 roku w całej naszej Ojczyźnie obchodziliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała swoją suwerenność. Wcześniej 8 listopada w Szkole Podstawowej nasi uczniowie mieli okazje wysłuchać montażu słowno – muzycznego ukazującego drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast w  sam dzień 11 listopada w kościele parafialnym o godzinie 900 została odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji naszej Ojczyzny, której przewodził ks. Janusz Drożdż w asyście księży: proboszcza Roberta Filipowicza i kanonika Jana Pytki.  

Polecajmy naszą ukochaną Ojczyznę dalszej opiece Bożej Opatrzności słowami św. Jana Pawła II.

Pomóż nam kochać to, co ojczyste: nasze korzenie, historię, tradycję, język i polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych rodaków – niezależnie od tego, czy podzielamy ich poglądy, czy nie.

Ucz nas mądrego wykorzystywania wolności, ucz nas solidarności i odpowiedzialności za nasze wspólne dziedzictwo.

Spraw, żebyśmy wszyscy byli ludźmi sumienia, czyli słuchali Twojego głosu – nawet kiedy jest bardzo wymagający; żebyśmy nazywali po imieniu dobro i zło, a nie zamazywali granicy między nimi; żebyśmy dobro w sobie i wokół siebie rozwijali, a wobec zła nie pozostawali obojętni, ale je przezwyciężali.

Pomóż nam odważnie podejmować odpowiedzialność za sprawy publiczne: troszczyć się o dobro wspólne i nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności: „Jeden drugiego brzemiona noście”.

Strzeż nas i oświecaj, żebyśmy nie dali się zwieść wizji szybkiego zysku kosztem innych i żebyśmy opierali się wszelkim pokusom wyzysku.

Daj nam Twoją łaskę, żeby każdy z nas – na miarę swojego powołania – angażował się w budowanie królestwa Bożego w rodzinie, w społeczności i w całej ojczyźnie.

Odnawiaj nasze umysły i serca, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne.

Prosimy, ześlij swojego Ducha, żeby wciąż odnawiał oblicze tej ziemi.

Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami!

Amen.

 

 

Prawo o ruchu drogowym (art. 43 ust. 2) nakazuje, aby dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, nosiło elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Mimo, że nie ma obowiązku noszenia ich na obszarze zabudowanym, jest to jak najbardziej pożądane dla bezpieczeństwa dziecka. Chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli dziecko jak najwcześniej dostrzec i odpowiednio zareagować. W ciemnościach, szczególnie w okresie jesieni, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Tonące w mroku sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 20-30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, szczególnie małych dzieci, uczniowie klas pierwszych zostali obdarowani specjalnymi kamizelkami odblaskowymi. Zostały one ufundowane przez proboszcza naszej  parafii ks. Roberta Filipowicza.  

Ponadto w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”, naszą szkołę odwiedził dzielnicowy asp. sztabowy Zbigniew Cudak wraz z sierżantem sztabowym Danielem Barnasiem. Podczas swojej krótkiej prelekcji poruszyli kilka ważnych tematów związanych zwłaszcza z bezpieczeństwem na drogach i przypomnieli o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów. Uświadomili, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym. 

Przy tej okazji został rozstrzygnięty także konkurs plastyczny pt. „Noś odblaski, bądź bezpieczny”. Zostały wręczone nagrody: pierwsze miejsce zdobyła Nadia Wapiennik z kl. II, drugie miejsce Iga Szostak z kl. I „A”, trzecie miejsce Kamila Flis z kl. I „B”.

 

 

Dnia 1 listopada Kościół przeżywa radosną Uroczystość Wszystkich Świętych. Oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a nam pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazują drogę, która ma zaprowadzić nas do świętości. Uroczystość ta przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką i wypraszają wstawiennictwo u samego Boga.

Niestety coraz częściej i wyraźniej także do polskiej kultury przebija się „święto” Halloween – zwyczaj  obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Głównym symbolem tego „święta” jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Te zwyczaje halloweenowe pozostają w jawnej sprzeczności z naukami Pisma Świętego. Słowo Boże mówi wyraźnie: „Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by (...) uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych” ( Księga Powtórzonego Prawa 18:10, 11, Księga Kapłańską 19:31; list do Galatów 5:19-21).

Przeciw tym coraz bardziej szerzącym się zwyczajom pogańskim, wspaniałą inicjatywą zarówno Dyrekcji, nauczycieli, wychowawców oraz rodziców dzieci przedszkolnych był Bal Wszystkich Świętych przeżywany w naszym przedszkolu. Bo czego uczą nas święci i błogosławieni ? Uczą nas, jak dobrze i sprawiedliwie przejść przez ziemię, uczą nas modlitwy i osobistej relacji z Panem Bogiem. Nade wszystko zaś są dla nas wzorem postępowania, jak żyć, by zasłużyć na Niebo, jak żyć, by po śmierci móc oglądać Pana Boga twarzą w twarz.

W wspaniałym balu pojawiły się piękne postaci świętych i błogosławionych: Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa, św. Weroniki, św. Mikołaja, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Jadwigi Królowej, św. Kingi, św. Antoniego, św. Jerzego, bł. Karoliny, św. dzieci fatimskich: Franciszka i Hiacynty i wielu  innych.  W prowadzonym przez panie wychowawczynie programie dzieci mogły bliżej poznać niektóre osoby święte oglądając o nich filmy. W specjalnym konkursie po różnych przedmiotach i atrybutach miały okazję rozpoznać danego świętego.

Wszystkim wychowawczyniom Przedszkola, na czele z panią dyrektor mgr Jolantą Szatko, zainteresowanym rodzicom dzieci przedszkolnych oraz samym pociechom za stworzenie wspaniałego spektaklu, mającego na celu uczczenie Wszystkich Świętych, którzy zawsze pozostaną dla nas wzorem i drogowskazem do nieba, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

W niedzielę 10 listopada nasi mali „święci” zaprezentowali się zebranym wiernym podczas Mszy Świętej o godzinie 1100 odprawianej przez księdza Janusza w asyście diakona WSD w Tarnowie Łukasza Kuczaja, odbywającego w naszej parafii praktykę duszpasterską.

Taki duży, taki mały, może świętym być...
Taki gruby, taki chudy, może świętym być...
Taki ja i taki ty może świętym być...
Taki ja i taki ty może świętym być...
Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego...
Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego...
Taki duży, taki mały . . .
Kto się nawróci, ten się nie smuci:
Każdy święty chodzi uśmiechnięty.
Tylko nawrócona jest zadowolona:
Każda święta chodzi uśmiechnięta...
Taki duży, taki mały . . .
Nic nie potrzebuje, zawsze się raduje,
Bo święta załoga kocha tylko Boga...
Nic nie potrzebuje, zawsze się raduje,
Bo święta załoga kocha tylko Boga...
Taki duży, taki mały . . .
Święty Tomaszu z Aquinu, święty Ignacy z Loyoli,
święty Franciszku Xawery, święty Stanisławie Kostko,
święty Wincenty z Paulo, święty Janie Mario Vianney,
święty Janie Bosco, święta Katarzyno z Sieny...
Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?
Są między nami w szkole i w pracy!
Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?
Są między nami w szkole i w pracy!
Taki duży, taki mały...

 

 

Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.
W Uroczystość Wszystkich Świętych w naszej parafii kazania na Mszach Świętych  wygłosił ks. Janusz Drożdż.  Wśród celebransów, oprócz naszych duszpasterzy, był obecny także ks. kan. Jan Pytka.

Po ostatniej Mszy Świętej udaliśmy się na parafialny cmentarz, aby modlić się za naszych zmarłych.

.Wszechmogący, wieczny Boże, Ty pozwalasz nam w jednej uroczystości czcić zasługi Wszystkich Świętych, prosimy Cię, abyś dzięki wstawiennictwu tak wielu orędowników, hojnie udzielił nam upragnionego przebaczenia. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,  Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

Dzień Zaduszny i pozostałe dni oktawy Wszystkich Świętych

Dnia 2 listopada, Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już  z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu.

W ten dzień i w pierwszym tygodniu listopada można zyskać odpusty zupełne, aby w ten sposób pomóc duszom czyśćcowym.

             W oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych w naszej parafii za naszych bliskich zmarłych modliliśmy się przez:

  • Codzienne odmawianie przed Mszą Świętą różańca świętego połączonego w czytaniem wypominek listopadowych,
  • Msze Święte o godzinie 1800, szczególnie w intencji zmarłych członków i członkiń róż Różańcowych,
  • nawiedzanie grobów najbliższych na naszym parafialnym cmentarzu i prywatnej modlitwie.

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła. Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych. Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 Joomla templates by a4joomla