Decyzją rektora WSD ks. dra hab. Andrzeja Michalika do naszej parafii już po raz trzeci w historii na praktykę pastoralną został przydzielony diakon tegoż Seminarium Piotr Horak. Diakon Piotr pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biadolinach. Podczas swojego czterokrotnego pobytu w naszej parafii pomagał naszym duszpasterzom w następujących zadaniach duszpasterskich:

 • uczestnictwo w nabożeństwie różańcowym w 101 rocznicę objawień fatimskich Wygłoszenie kazania w XXVIII Niedzielę Zwykłą roku kościelnego. Prowadzenie adoracji i nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. (13.X. - 14.X. 2018 r.)
 • uczestnictwo w nabożeństwie fatimskim oraz Mszy Świętej. Wygłoszenie kazania w XXXIII Niedzielę Zwykłą roku kościelnego, także podczas Mszy Świętej dla dzieci. Udział w pielgrzymce parafialnej do Wał Rudy i Zabawy z okazji 104 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. (17.XI. – 18.XI. 2018 r.)
 • uczestnictwo i wygłoszenie kazania w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP oraz poświęcenie medalików dla dzieci pierwszokomunijnych. Uczestnictwo i wygłoszenie słowa Bożego w II Niedzielę Adwentu. (8.XII. – 9.XII. 2018 r.)
 • udział wraz z naszymi dziećmi i opiekunami w XXI Zjeździe Kolędników Misyjnych w Szymbarku. Uczestnictwo i wygłoszenie kazania w Niedzielę Chrztu Pańskiego (12.I. – 13.I. 2019 r.)

Dziękując diakonowi Piotrowi za wszelką pomoc duszpasterską w naszej parafii życzymy Mu wielu łask Bożych, Bożego błogosławieństwa na każdy dzień oraz nieustannej opieki Bożej Rodzicielki – Matki Kapłanów. Prosimy w Jego intencji:

„O Jezu, wiekuisty Najwyższy Kapłanie, zachowaj diakona Piotra w opiece Twojego Najświętszego Serca. Zachowaj nieskalanymi jego namaszczone dłonie, które codziennie będą dotykać Twojego świętego Ciała. Zachowaj czystymi jego wargi, które zraszane są Twoją Najdroższą Krwią. Zachowaj czystymi jego serce naznaczone wspaniałą pieczęcią Twojego Kapłaństwa. Spraw aby wzrastał w miłości i wierności Tobie, chroń go przed zepsuciem i skażeniem tego świata. Wraz z mocą przemiany chleba i wina udziel Mu również mocy przemiany serc. Błogosław jego trudowi, aby wydał obfite owoce. Niech dusze którym będzie służył, będą jego pociechą tu na ziemi a także wieczną koroną w życiu przyszłym”.

 

Dnia 12 stycznia 2018 r. dzieci biorące udział w akcji Kolędników Misyjnych  przyjechały do parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku, by wspólnie się modlić i kolędować. Tam spotkało się blisko 1800 dzieci z  parafii diecezji tarnowskiej, również z Zaczarnia. Dzieciom towarzyszyli ich opiekunowie: księża, siostry zakonne i osoby świeckie.

Program tego spotkanie był następujący:

1000 – Animacja w kościele: śpiewy, pokaz filmu obrazującego dzieło Kolędników Misyjnych

1100 – Konkurs pt. „Spieszmy do Betlejem” na najładniejsze stroje kolędnicze / posiłek/animacja w kościele

1215 – Eucharystia

        Śpiew uwielbienia

        Kolęda dla Księdza Biskupa

        Ogłoszenie laureatów konkursów i wręczenie nagród

Biskup tarnowski Andrzej Jeż w wygłoszonej podczas Mszy Świętej homilii powiedział  m.in. takie słowa: „Kolędowanie sprawia, że stajemy się lepsi. – Pomagając, troszcząc się o innych sami doznajemy wewnętrznego szczęścia i radości. Te dwa cele kolędowania to rozwijanie w sobie i innych świadomości misyjnej oraz pomaganie materialnie misjom. – Pierwszy cel przypomina nam, że wszyscy jesteśmy misjonarzami, którzy mają głosić Dobrą Nowinę. Kiedy przekraczaliście progi domów wprowadzaliście do gospodarzy Pana Jezusa, który wam, towarzyszył. Dziękuję wszystkim dzieciom za zaangażowanie i apeluję, by nie ograniczać go do jednorazowej akcji, a starać się przez cały rok angażować się w dzieło animacji misji”.

Dzieło Kolędników Misyjnych istnieje w Polsce od 1993 roku. W tę diecezjalną akcję kolędników misyjnych już od 18 lat włącza się także i nasza parafia. W tym roku brało w niej udział 46 dzieci zorganizowanych w 8 grupach, które odwiedziły 249 rodzin naszej parafii. Została zebrana kwota 5 488 zł 20 gr.

Hasłem tegorocznego kolędowania były słowa: „Suma ysuma yatiyawi sana munapxta”. Jest to język aymara, używany w Boliwii, gdzie misjonarze tarnowscy posługują od 25 lat,   a w języku polskim oznacza: „Głosimy Dobrą Nowinę". 

Ofiary, które udało  się zebrać Kolędnikom Misyjnym w tym roku zostaną przeznaczone na projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Republiki Konga, Czadu, Madagaskaru, Peru oraz Rwandy i Burundi w ramach funduszu PDMD.

 

Dnia 6 stycznia w kościele jest obchodzona Uroczystość Objawienia Pańskiego (Święto Trzech Króli). Jest to ogólnopolski Dzień Pomocy Misjom. Obecnie na misjach pracuje 2004 misjonarzy i misjonarek z Polski. 260 misjonarzy pochodzi z naszej diecezji. Są to księża, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie. Posługują oni w 99 krajach. Są obecni w dalekiej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, w Afryce i  Azji, a nawet Oceanii i na zimnej Alasce. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje przyszłych misjonarzy do pracy na misjach  szykuje się kolejnych 10 osób. 3 z nich to kapłani diecezjalni, 1 kapłan zakonny, 1 brat zakonny,  4 siostry zakonne i 1 osoba świecka.

W Kościele tarnowskim to także dzień patronalny Diecezjalnego Dzieła Misyjnego Roztacza ono opiekę nad wszystkimi misjonarzami posłanymi przez Biskupa Tarnowskiego do pracy w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Tarnowscy misjonarze  pracują obecnie w dziesięciu krajach,  jest ich 58 ( trzech dalszych przygotowuje się do pracy na misjach).

W naszej parafii także uroczyście obchodziliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego. O godzinie 830 na placu koło remizy OSP zawiązał się orszak 3 króli, tegorocznych kolędników misyjnych oraz wszystkich wiernych. W drodze do kościoła uwielbialiśmy jeszcze raz nowonarodzonego Chrystusa, który przyszedł na świat, aby zbawić wszystkich ludzi.  Na  Mszy Świętej, której przewodził ks. wikariusz Kazimierz, w asyście ks. kanonika Jana Pytki, tegoroczni kolędnicy misyjni dziękowali wszystkim parafianom za przyjęcie do swoich domów i złożone dla misjonarzy ofiary. W tym roku na cele misyjne została zebrana kwota 5 488 zł 20 gr, która została przekazana do Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Ks. Kazimierzowi za zorganizowanie orszaku, przybyłym królom w osobach panów: Marka Kwapniewskiego, Michała Bezkosty i Arkadiusza Marszałka oraz kolędnikom misyjnym wraz z ich opiekunami składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019 roku w kościele parafialnym po zakończeniu Mszy Świętej o godzinie 1100 przedszkolaki z naszego Gminnego Przedszkola przedstawiły „Jasełka Bożonarodzeniowe”. Było to pięknie przygotowane przez Grono Pedagogiczne naszego Przedszkola wraz z dziećmi misterium, które dostarczyło wszystkim licznie zgromadzonym parafianom wspaniałych przeżyć związanych z przyjściem  Pana Jezusa na ziemię. Warto w tym miejscu wymienić wszystkich uczestników tychże jasełek:

 

NARRATOR – MARTYNA MARSZAŁEK

                           IZA SAŁADYGA

                           GABRIELA ŻMUDA

                           MAREK MAŁOCHLEB

                           MALWINA KIEŁBASA

 • MARYJA – IGA SZOSTAK
 • ŚWIĘTY JÓZEF – MAKSYMILIAN MARSZAŁEK

ANIOŁOWIE

 • ANNA ŻMUDA
 • AGATA KRZYSZTOFEK
 • ANTONINA MICHAŁEK
 • MAGDALENA JAROWSKA
 • KINGA JUREK
 • WIKTORIA ŚWIĄTEK
 • MAJA KUZAK
 • WERONIKA CYGAN
 • PAULINA ROKOCZ
 • GABRIELA ŻMUDA

PASTERZE

 • DOMINIK SZATKO
 • ADAM CHŁOPEK
 • MIŁOSZ GIERACKI
 • MIŁOSZ CYGAN
 • KACPER TARNOWSKI
 • MARCEL DUŹ

KRÓLOWIE

 • KAROL WRÓBEL
 • JAKUB KASPRZYK
 • KACPER ŁUSZCZ

 

Ogromną wdzięczność i uznanie za przygotowanie dzieci do występu należy wyrazić pani mgr Beacie Krawczyk Te nasze podziękowania kierujemy na ręce mgr Jolanty Szatko - Dyrektor naszego Przedszkola. Jeszcze raz wszystkim składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

 

Grupa Młodzieżowa „Gloria”  oraz dzieci z naszej parafii przy udziale scholii „Armia Matki Bożej” przygotowali pod kierunkiem ks. wikariusza Kazimierza Kruczyńskiego jasełka bożonarodzeniowe. Oprócz spektaklu premierowego, który miał miejsce w Niedzielę Świętej Rodziny, dnia 4 stycznia 2019 roku, w I piątek miesiąca, młodzi raz jeszcze zaprezentowali się w kościele parafialnym tym razem przed swoimi rówieśnikami  przygotowującymi się do sakramentu bierzmowania (klasy VII, VIII i III Gimnazjum)  oraz dziećmi klasy III, które przyjmą w bieżącym roku, I Komunię Świętą.

 Joomla templates by a4joomla