Dnia 18 listopada 2018 roku przeżywaliśmy 104 rocznicę śmierci córki naszej tarnowskiej ziemi – bł. Karoliny Kózka. Warto bliżej poznać tę niezwykłą osobę.

            Urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował. Papież Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę dnia 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

W godzinach popołudniowych pod przewodnictwem wikariusza ks. Kazimierza oraz odbywającego praktykę pastoralną diakona Piotra Horaka z naszej parafii udała się pielgrzymka autokarowa do Wał – Rudy – miejsce urodzenia i męczeńskiej śmierci bł. Karoliny oraz do Sanktuarium  w Zabawie. Nasza pielgrzymka liczyła 46 osób ( oprócz starszych, wiele młodzieży, szczególnie z klas VII i VIII). Program tej pielgrzymki był następujący:

1500 – Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie. Rozważania poprowadziła pani Gabriela Machaczek – doktor nauk humanistycznych.

1800 – Uroczysta Eucharystia w Sanktuarium w Zabawie pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego.

1900 – modlitwa o uzdrowienie i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Panie nasz i Boże!
Ty obdarzyłeś bł. Karolinę
pełnią swojej miłości
wiernej aż do śmierci.
Ty napełniłeś ją łaską
dojrzałej, promieniującej wiary.

Prosimy Cię pokornie,
umocnij nas w walce
z przeciwnościami i pokusami
oraz wszelkim zagrożeniem.
Daj łaskę zwycięstwa,
abyśmy mogli
spełniać swoje życiowe powołanie,
które dla nas wyznaczyłeś.

Daj moc świadectwa naszej wierze
i odwagę wytrwania aż do śmierci.
Obdarz nas zdolnością zaangażowania
we wspólnotę wiary, służby i obowiązków,
abyśmy stali się światłem dla świata
i solą dla ziemi.

Prosimy Cię o to
za przyczyną bł. Karoliny
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 Joomla templates by a4joomla