Zgodnie z decyzją papieża Franciszka dzień 18 listopada 2018 r. (XXXIII niedziela zwykła) był po raz drugi przeżywany  w całym Kościele jako ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH pod hasłem: „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7)

Caritas Diecezji Tarnowskiej zaproponowała w tym roku dwie bardzo konkretne akcje związane ze Światowym Dniem Ubogich.

  1. CHLEBKI MIŁOSIERDZIA– akcja polegała na rozprowadzaniu w parafii małych chlebków (zostało upieczonych około 24 tys. chlebków przez wybrane piekarnie) i zbieraniu przy tej okazji ofiar na pomoc dla ludzi ubogich. Akcja ta istnieje w diecezji od kilku lat i z roku na rok zwiększa swój zasięg.
  2. TYTKA (TORBA) CHARYTATYWNA– akcja ta była akcją ogólnopolską i dlatego nosiła jednakową nazwę (słowo „tytka” wywodzi się z Wielkopolski) we wszystkich diecezjach, które do niej przystąpiły. Akcja polegała na tym, że chętni parafianie zabrali do domu papierowe torby ( w diecezji było ich 5 tys.)  i po wypełnieniu ich wskazanymi artykułami przynieśli z powrotem do kościoła. Zebrane w ten sposób dary zostały następnie rozdzielone wśród ubogich  przez Oddział Caritas.

Obydwie te akcje zostały z dużym powodzeniem przeprowadzone także w naszej parafii przez panie z Parafialnego Oddziału Caritas. W ciągu tygodnia chętni wierni zakupili 50 chlebków miłosierdzia oraz ofiarowali, nie tylko w charytatywnych tytkach (ich ilość była zbyt mała) wyznaczone produkty, takie jak: cukier, herbata, kawa, ryż, kasza, masło, margaryna, olej, słodycze, środki piorące czy środki czystości.  Przyniesione przez wiernych produkty zostały w całości przekazane do prowadzonego już od 51 lat przez siostry Albertyni Przytuliska św. brata Alberta Chmielowskiego w Grywałdzie k. Krościenka. Obecnie w tym przytulisku mieszkają 42 mieszkanki, 6 sióstr i 4 kapłanów emerytów, którzy sprawują tam opiekę duszpasterską.

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Mnieście uczynili”.

 Joomla templates by a4joomla