W piątek, dnia 8 lutego 2019 uczniowie klas III A gimnazjum  i klasy VIII szkoły podstawowej uczestniczyli w pielgrzymce autokarowej na Jasną Górę, do tronu Czarnej Madonny - Maryi Królowej Polski oraz w wycieczce autokarowej do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince

Nad całością wyjazdu czuwali nauczyciele: wychowawcy klas, pani Grażyna Uchwat, pani Joanna Augustyn, a także pani Ewa Kuta oraz ks. katecheta Kazimierz Kruczyński.

Pierwszym punktem wyjazdu było uczestnictwo we Mszy Świętej w kaplicy cudownego obrazu, połączone z uroczystym odsłonięciem wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski. Uczniowie polecali w tym świętym miejscu swoje przygotowanie do przyjęcia już w niedalekiej przyszłości sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, a także zbliżające się egzaminy kończące szkołę. Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W dalszej części uczniowie wraz z nauczycielami udali się do Oświęcimia, aby tam zwiedzać muzeum byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Młodzież poznała historię tego miejsca i uświadomiła sobie, że tutaj dokonano masowej zagłady ludzkości ze szczególnym okrucieństwem wobec narodowości żydowskiej, cygańskiej, polskiej a także innych narodowości słowiańskich. Z kolei pobyt w Brzezince pokazał skalę masowych prześladowań wobec zesłanych tutaj ludzi, którzy pracowali i umierali w nieludzkich warunkach.

Po zakończeniu zwiedzania młodzież wraz z opiekunami powróciła do Zaczarnia, zachowując w pamięci wiele wartościowych przeżyć złączonych tak z Jasną Górą jak i Oświęcimiem.

 

 Joomla templates by a4joomla