Do najświętszych tajemnic naszej wiary: Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego  przygotowywaliśmy się w czasie 40 – dniowego czasu Wielkiego Postu. Było to zarówno przygotowanie duchowe, jak i przez wypełnianie uczynków miłosierdzia.

a) udział w nabożeństwie Gorzkich Żali

Piękne, pełne refleksji  rozważania pasyjne w tym roku w naszej parafii wygłosił ks. Stanisław Kita – proboszcz sąsiedniej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Starych Żukowicach.

b) udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej

W każdy piątek Wielkiego Postu rozważania Drogi Krzyżowej były prowadzone przez różne grupy modlitewne naszej parafii:

• panie z Parafialnego Oddziału Caritas (8.III.),
  • panie z Akcji Katolickiej (15.III.),
  • dzieci ze scholii „Armia Matki Bożej wraz z opiekunkami paniami: Barbarą Kużdżał i Kingą Szostak (22.III.),
  • młodzież z grupy Apostolskiej „Gloria” wraz z opiekunem ks. Kazimierzem (22.III. 2019 r.),
  • dzieci ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem panią mgr Teresą Czosnyka (29.III.),
  • dzieci klasy III, przygotowujące się do I spowiedzi i I Komunii Świętej wraz ze swoimi rodzicami (4.IV.),
  • przedstawiciele Parafialnego Zespołu Synodalnego (5.IV.),
  • uczniowie Szkoły Podstawowej w czasie pielgrzymki do Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Cieżkowicach (5.IV.),
  • dzieci klasy II „B” ( w ramach rekolekcji szkolnych – 8.IV.),
  • przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu, Rady Parafialnej, Parafialnego Zespołu Synodalnego, dzieci ze scholii „Armia Matki Bożej”, lektorzy, młodzież z grupy Apostolskiej „Gloria” (12.IV.).

Ponadto ci wierni, którzy nie  mieli możliwości udziału w piątkowej Drodze Krzyżowej mogli uczestniczyć w tym nabożeństwie w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 1100. Rozważania prowadził pan Arkadiusz Marszałek.

c) udział w rekolekcjach parafialnych – 5.IV – 9.IV. 2019 r.

Zostały pięknie przeprowadzone przez ks. dra Grzegorza Lechowicza - diecezjalnego ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej. W czasie tych rekolekcji dzieci Szkoły Podstawowej i młodzież Gimnazjum udała się do Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach. W kościele natomiast zostało także przedstawione misterium o powołaniu Mateusza przygotowane przez ministrantów, młodzież pod przewodnictwem katechety ks. Kazimierza (wśród wykonawców był także pan kościelny Krzysztof oraz schola „Armia Matki Bożej).

d) przystąpienie do Sakramentu Pokuty.

Spowiedź święta miała miejsce w poniedziałek, dnia 8 kwietnia, było kilku zaproszonych kapłanów, którzy służyli naszym wiernym pomocą duchową.

Wierni  naszej parafii mogli także wypełniać  różne uczynki miłosierdzia poprzez udział w wielu zorganizowanych akcjach charytatywnych:

a) zakup baranków oraz paschalików wielkanocnych.

Akcja organizowana przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. W naszej parafii zostało zakupionych 100 baranków wielkanocnych i 50 paschalików. Zebrane ofiary zostały przekazane na leczenie chorych w diecezji oraz  przebywającym w placówkach w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Grybowie  i Jadownikach Mokrych.

b) udział dzieci szkolnych w zbieraniu drobnych ofiar do papierowych skarbonek – dar Juniora dla Seniora.

c) odwiedziny ludzi chorych, samotnych i starszych naszej parafii przez dzieci ze Szkolnego Koła Caritas.

Dzieci te pod kierunkiem ks. katechety Kazimierza przygotowały specjalne upominki odwiedzając osoby starsze, samotne i chore naszej parafii składając przy okazji wizyty świąteczne życzenia.

d) wizyta w Hospicjum im. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej  i Rodzinnym Domu Pomocy Domu „Pogodna Jesień” w Lisiej Górze.

Spotkania z chorymi i osobami starszymi z Hospicjum i domu Pomocy im. Brata Alberta są szczególnie ważne dla dzieci młodzieży. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali słodką niespodziankę i kartki z życzeniami. Chorym zaprezentowano także krótki montaż słowno-muzyczny. Szczególnie wzruszające były spotykania i rozmowy z chorymi w salach. Na koniec wizyty pani dyrektor opowiedziała o życiu w hospicjum i trudach pracy ze śmiertelnie chorymi pacjentami.

e) pomoc podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Młodzież przygotowała paczki z żywnością, słodyczami, artykułami papierniczymi, środkami chemicznymi.

1. Golgoto, Golgoto, Golgoto,

W tej ciszy przebywam wciąż rad,

W tej ciszy daleki jest świat,

Ty koisz mój ból, usuwasz mój strach,

Gdy widzę Cię Zbawco przez łzy.

2. Golgoto, Golgoto, Golgoto,

Ja widzę Cię Zbawco mój tam,

Tak wiele masz sińców i ran.

Miłości Twej moc, zawiodła Cię tam,

Uwolnić mnie z grzechów i win.

3. Golgoto, Golgoto, Golgoto,

Tak często wspominam ten dzień,

Golgotę i słodki jej cień.

Gdy szedłem pod krzyż

Z ciężarem mych win,

Uwolnił mnie tam Boży Syn.