W niedzielę 14 kwietnia po raz pierwszy w historii obchodziliśmy Narodowe Święto Chrztu Polski. „Mesco dux Poloniae baptizatur” czyli „Mieszko książę Polski został ochrzczony” tak lakonicznie opisano ten przełomowy moment w kronice pod rokiem 966. Co do daty historycy są dość zgodni. Miejsce natomiast nie zostało jak dotąd ustalone. Wskazywane jest zarówno Gniezno, jak i Ostrów Lednicki czy Poznań. 3 lata temu z okazji 1050 rocznicy tego wydarzenia papież Franciszek napisał do Polaków: „Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość”. Akt chrztu zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. W ciągu tej historii Polska doczekała się wielu wybitnych świętych i błogosławionych, którzy rozsławili jej imię na całym świecie. Mając to wszystko na uwadze w Szkole Podstawowej wśród dzieci został przeprowadzony konkurs plastyczny „Co zawdzięczamy chrześcijaństwu ?”, którego celem było ukazanie wielkiego znaczenia chrześcijaństwa w państwie polskim  i pokazanie wspaniałych postaci naszych świętych i błogosławionych. Komisja, którą stanowili wszyscy nauczyciele naszej szkoły oceniła wszystkie prace i rozstrzygnęła konkurs:

1 miejsce – Kasprzyk Gabriela – klasa II „B” – praca: św. Kinga;

2 miejsce – Kużdżał Milena – klasa II „B” – praca: śmierć męczeńska św. Wojciecha;

3 miejsce – Starzyk Mateusz – klasa II „A” – praca: św. Jan Paweł II;

                    Kapustka Martyna – klasa II „A” – praca: św. Jan Paweł II.

Prace następujących uczniów zostały wyróżnione:

Zając Kevin – klasa II „B” – praca: św. Jan Paweł II;

Zagata Bartłomiej – klasa II „B” – praca: św. Maksymilian Kolbe;

Gądek Wiktoria – klasa II „A” – praca: św. Jadwiga, Królowa;

Kużdżał Wiktoria – klasa V „B” – praca: chrzest Polski;

Kozik Karolina – klasa II „A” – św. Maksymilian Kolbe;

Nowak Patrycja – klasa I – praca: św. Maksymilian Kolbe;

Ciochoń Bartłomiej Józef – klasa II „B” – św. Wojciech;

Nytko Szymon – klasa II „B” – św. Faustyna;

Kużdżał Oliwia – klasa II „B” – św. Jan Paweł II;

Papuga Dominik – klasa I – praca: chrzest Polski;

Taraszka Martyna – klasa II „B” – praca: św. Andrzej Świerad;

Kocoł Weronika – klasa I – praca: św. Jan Paweł II;

Warchałowski Jakub – klasa I – praca: chrzest Polski;

Kozik Jolanta – klasa I – praca: św. Andrzej Bobola;

Rokocz Zuzanna – klasa III – praca: Jan Paweł II;

Kiełbasa Marika – klasa II „B” – praca: chrzest Polski;

Marek Emilia – klasa II „B” – praca: św. Jadwiga, Królowa;

Nowak Mateusz – klasa I – praca: chrzest Polski;

Łakoma Julia – klasa III – św. Jan Paweł II;

Gasiciel Lilianna – klasa I – praca: chrzest Polski.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym gratulujemy. Nagrody ufundowane przez ks. proboszcza Roberta Filipowicza zostaną im wręczone podczas akademii na zakończenie roku szkolnego.

 Joomla templates by a4joomla