Uroczystość Bożego Ciała przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Jest to jedno z dziesięciu najważniejszych świąt katolickich. Z tego powodu przez kolejne osiem dni, zwane oktawą, trwają obchody głównego święta.

Podczas oktawy Bożego Ciała po Mszy św. wokół kościoła odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Jeszcze po wojnie w niektórych regionach Polski kościół obchodzono dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Teraz odbywa się jedna procesja.

W naszej parafii w czasie tej Oktawy codziennie po Mszy św. wieczornej o godzinie 1800 odbywały się procesje Eucharystyczne wokół kościoła ze śpiewem pieśni. W niedzielę w Oktawie Bożego Ciała procesja Eucharystyczna miała miejsce po sumie o godzinie 1100. Wśród koncelebransów byli: ks. proboszcz Robert Filipowicz, ks. katecheta Kazimierz Kruczyński, ks. Artur Stelmach – nasz rodak przybyły z Glasgow (Szkocja) oraz ks. kan. Jan Pytka.

W czwartek na zakończenie Oktawy Bożego Ciała ks. proboszcz pobłogosławił przyniesione przez wiernych wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Wspólnie prosiliśmy Boga, aby swą wszechmocną opieką otaczał pola, łąki i lasy, strzegł przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce i plony. W ten dzień nastąpiło także specjalne błogosławieństwo małych dzieci. Po odmówieniu specjalnej modlitwy, na głowę każdego dziecka kapłani nałożyli swe ręce, kreśląc znak krzyża i wypraszając dla nich łaski. Na zakończenie nabożeństwa każde z dzieci, za swoje zaangażowanie w procesje, dostało garść słodyczy.

Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia Oktawy Uroczystości Bożego Ciała, a przede wszystkim strażakom za asystę podczas procesji, noszącym obrazy, feretrony, dziewczynkom sypiącym kwiaty i chłopcom dzwoniącym, panu organiście, panu kościelnemu oraz liturgicznej służbie ołtarza.

 Joomla templates by a4joomla