Dnia 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbyła się ogólnopolska akcja modlitewna „Polska pod krzyżem”. Główne uroczystości miały miejsce na lotnisku w Kruszynie k. Włocławka, gdzie dnia 7 czerwca 1991 r. podczas Mszy Świętej homilię wygłosił papież Jan Paweł II. „Włocławek to ziemia męczenników – jak podkreślił bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, która współorganizowała to wydarzenie. W tej diecezji czasie II wojny światowej zginęło aż 220 kapłanów, najwięcej z całej Polski, w tym błogosławiony biskup Michał Kozal. Tu poniósł śmierć męczeńską ks. Jerzy Popiełuszko. Błogosławiony Jerzy urodził się 14 września, tak więc w święto Podwyższenia Krzyża. W czasie „Polski pod Krzyżem” będziemy obchodzić jego urodziny”. Oprócz diecezji włocławskiej organizatorem była także Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej przeprowadzała także inne akcje modlitewne m.in. „Różaniec do granic” i „Wielką pokutę”.

Jeden z inicjatorów tej akcji Maciej Bodasiński zapowiadając jej zorganizowanie powiedział m.in. takie słowa: Trzeba być krótkowzrocznym, żeby nie zauważyć prób znieważenia krzyża, jego wyszydzenia. Dzisiaj toczy się potężna walka o to, jaka będzie Polska za rok, dwa, trzy. Toczy się wielka dyskusja o kształt naszego kraju. Konieczne jest, żeby każdy Polak, każdy, kto po polsku przeczytał historię naszego kraju, kto utożsamia się ze wszystkimi najważniejszymi momentami, kto w sercu nosi tę ziemię, pamięć o tych, którzy polegli za nasz kraj, wziął pełny, głęboki udział w tej walce o Polskę, która dziś się toczy… Nie ma frontu, nie używamy karabinów, nie ma wojny. Bitwa, w której bierzemy udział jest jeszcze trudniejsza niż tamta. Ona toczy się o duszę naszego kraju, o jego tożsamość. Cała nasza historia pokazuje, że Polska z Bogiem żyje, a Polska bez Boga ginie… Celem tego wydarzenia jest wyznanie wiary w Boga, odnowienie wiary w Polsce, świadectwo tego, kim jesteśmy, wyznanie naszej łączności z historią, że nie odrzucamy 1000 lat, które za nami. Wbrew pozorom Kościół, mechanizm wcale się nie zepsuł. To dalej jest naoliwiony, niesamowity szwajcarski zegarek, który doskonale funkcjonuje. Tu się nic nie zmieniło, mimo, że możemy mieć poczucie, że coś zgasło. To nie zgasł Bóg, tylko wiara w nas. Musimy tę wiarę odkopać i na nowo podłączyć od źródła życia. Jeśli to uczynimy z wiarą, to jest wielka nadzieja, granicząca z pewnością, że uratujemy nasz kraj przed katastrofą”.

Również polscy biskupi gorąco zachęcali wszystkich wiernych do aktywnego włącznie się do tej modlitewnej akcji m.in. ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski w specjalnie wydanym komunikacie napisał słowa: „Umiłowani bracia i siostry w Chrystusie, umiłowani bracia kapłani! Z oczywistych względów tylko nieliczni z waszych parafii pojadą do Włocławka, by wziąć udział w tej wielkiej modlitwie. Dlatego proszę Was, dołóżcie wszelkich starań, aby w tegoroczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego w każdej  parafii Archidiecezji Krakowskiej zostało zorganizowane czuwanie modlitewne, w którego planie znajdzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej lub adoracja krzyża (taka, jak w Wielki Piątek) oraz Msza święta z adoracją Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Wszystko to uczyńcie w duchu miłości do Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który odkupił nas przez dobrowolną mękę na krzyżu. Nam, chrześcijanom, znak krzyża przypomina o Jego nieskończonej miłości do każdego człowieka. Jednakże krzyż wskazuje również na to, że ta Nieskończona Miłość jest ciągle blisko nas. Jezus zmartwychwstały, który umarł na krzyżu z miłości do nas, jest obecny w naszych świątyniach w Eucharystii – z całym swoim bóstwem i majestatem, prawdziwie i rzeczywiście. Nie możemy być obojętni na taką Miłość. Tylko zbliżenie się do Niej da każdemu z nas siłę i pokój ducha. Dziś, gdy tyle sił duchowego zła uderza w Kościół i w ludzi wierzących, dajmy się zaprowadzić Maryi pod krzyż Chrystusa. Ona stamtąd poprowadzi nas do naszych świątyń, gdzie Jej Syn, a nasz Pan i Bóg cierpliwie na nas czeka”.

Także nasza parafia czynnie włączyła się do tej akcji. O godzinie 2000 w naszej świątyni została odprawiona Droga Krzyżowa prowadzona przez kandydatów do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania uczniów klas VII i VIII przygotowanych przez księdza katechetę Janusza. Następnie w uroczystej Mszy Świętej odprawianej przez naszych kapłanów modliliśmy się o wierność Chrystusowi i Jego Krzyżowi, przez którego przyszło dla nas zbawienie. Modlitwa nasza zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, prosząc Maryję w przede dniu wspomnienia Jej boleści, aby uczyła nas poszanowania Krzyża Świętego i wiernego trwania przy nim w naszym życiu. Ostatnią częścią nabożeństwa była adoracja krzyża jerozolimskiego przez jego ucałowanie.

 

  1. Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany

Za żadne skarby świata,

Bo na nim Jezus ukochany

Grzeszników z niebem brata.

 

Ref.: Nie zdejmę Krzyża z mego serca,

Choćby mi umrzeć trzeba,

Choćby mi groził kat, morderca,

Bo Krzyż to klucz do nieba.

 

  1. Nie zdejmę Krzyża z mojej duszy,

Nie wyrwę go z sumienia,

Bo Krzyż szatana wniwecz kruszy,

Bo Krzyż to znak zbawienia.

 

Ref.: A gdy zobaczę w poniewierce

Jezusa Krzyż i ranę,

Która otwiera Jego Serce,

W obronie Krzyża stanę.

 Joomla templates by a4joomla