We wtorek 12 listopada 2019 roku o godzinie 130 uczniowie klasy VIII naszej szkoły ze swoim wychowawcą panem mgr Dariuszem Augustyn, z byłym katechetą ks. Kazimierzem Kruczyńskim, swoimi rodzicami rozpoczęli pielgrzymkę do Częstochowy i Oświęcimia.

Po cudownym odsłonięciu obrazu Jasnogórskiej Pani o godzinie 600 rozpoczęła się Msza Święta, podczas której wszyscy uczniowie modlili się o szczęśliwe napisanie testów, pomyślną rekrutację do szkół średnich, ale także w innych osobistych intencjach ważnych dla każdego z nich. Następnie na Jasnogórskich Wałach odprawili Drogę Krzyżową.

Kolejnym celem pielgrzymki było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - Brzezince. Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzając ten obóz zagłady powiedział słowa: „Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści”. Tu uczniowie mogli naocznie zobaczyć ogrom cierpień, zgotowanych milionom ludzi przez hitlerowskich nazistów. Była to dla nich wspaniała lekcji historii i patriotyzmu. Opowieści Pani przewodnik, wielkość obozu, dowody dokonywanej tam eksterminacji ludności wywarły niemałe wrażenie i utkwiły w pamięci młodych uczniów. Aby oddać cześć zamordowanym milionom ofiar, zapali oni znicze przy Ścianie Śmierci (Auschwitz) i Międzynarodowym Pomniku Ofiar Faszyzmu (Birkenau).

 Joomla templates by a4joomla