Słowo baldachin pochodzi od wyrazu baldach, będącego nazwą tkaniny złoto-jedwabnej, tak nazwanej od miasta Bagdadu na Wschodzie, w którym były najsławniejsze w dawnych wiekach jej fabryki. Tkanina służyła na Wschodzie dla zasłon i na lektyki. Gdy zaczęto używać jej w kościołach na osłony, utworzyła się nazwa łacińska baldachimum, a po polsku  baldachim, w znaczeniu osłony przenośnej, noszonej na 4-ch lub 6-ciu drzewcach w czasie procesji ponad celebrującym kapłanem. W kościele katolickim w Polsce baldachim wiąże się z kultem Najśw. Sakramentu i pojawił się po raz pierwszy w pierwszej połowie  XIII wieku na procesjach Bożego Ciała w Krakowie.

Także i w naszej parafii od początku tej istnienia (1.VII. 1981 r.) baldachim jest używany w czasie procesji Eucharystycznej. W ostatnim czasie został on przyozdobiony nowymi, wyszywanymi elementami Eucharystycznymi.

Składamy serdeczne „Bóg zapłać” naszej parafiance pani Marii Potępa za ręczne, misteryjne wykonanie tej pracy.

 Joomla templates by a4joomla