Obchody Oktawy Uroczystości Bożego Ciała – 15.VI. 2023 r.

Po samej Uroczystości Bożego Ciała następuje jej Oktawa. To słowo pochodzi z j. łacińskiego i oznacza okres ośmiu dni. W tym roku czas oktawy trwał od czwartku 8 czerwca do czwartku tydzień później (15.VI). W liturgii rzymskiej Oktawa Bożego Ciała istniała do 1955 r. Została zniesiona dekretem papieża Piusa XII. Niemniej na prośbę Episkopatu Polski został zachowany zwyczaj obchodów oktawy, choć nie ma już to charakteru liturgicznego. W 1987 r. została wydana Instrukcja Episkopatu Polski o kulcie i Tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Świętą, gdzie podano: „Należy również zachować procesje odprawiane przez 8 dni po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz procesję w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa tam, gdzie jest taki zwyczaj”.

W naszej parafii na zakończenie oktawy Bożego Ciała (15.VI. 2023 r.) wierni wraz z naszymi kapłanami prosili Boga, aby otaczał swoją opieką łąki, pola, lasy i pozwolił im wydać obfite zbiory. Zostały poświęcone przyniesione wianki sporządzone z kwiatów i ziół leczniczych, które są symbolem ludzkiej pracy, a także utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom.
Odbyło się również błogosławieństwo dzieci, które wytrwale gromadziły się w czasie Oktawy Bożego Ciała na procesji sypiąc kwiaty, a po jej zakończeniu zostały przez księdza proboszcza obdarowane słodyczami.

Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w Oktawie Bożego Ciała:  strażakom za asystę podczas procesji, niosącym obrazy, feretrony, dziewczynkom sypiącym kwiatki i małym chłopcom dzwoniącym, dzieciom pierwszokomunijnym, panu organiście, panu kościelnemu oraz liturgicznej Służbie Ołtarza.