Obchody Światowego Dnia Chorego w naszej parafii – 11.II.2023 r.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego i należy do świąt chrześcijańskich. Dzień został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kardynała Fiorenza Angeliniego.

Coroczne obchody święta przypadają w dzień wspominania w Kościele pierwszego objawienia Maryi w Lourdes, zaś ogólnoświatowe obchody mają miejsce w jednym z sanktuariów maryjnych.  Pierwsze obchody święta miały miejsce w 1993 roku w Lourdes i częściowo w Rzymie. W kolejnych latach, centralnymi miejscami obchodów były: Jasna Góra w Częstochowie, Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Guadalupe (Meksyk), Fatima, Loreto, Harissa (Liban), Rzym, Sydney, narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy, Jaunde (Kamerun), Adelajda (Australia) i Seul (Korea Południowa).

Ważnym elementem obchodów jest orędzie do wiernych wygłoszone przez papieża. W tym roku Ojciec Święty Franciszek w swoim orędziu pt. „Miej o nim staranie” podkreślił znaczenie udzielanej pomocy, która wnosi nadzieję oraz uśmiech Boga oraz że bezinteresownie okazywana pomoc sprawia, że następuje pogłębienie wartości chrześcijańskich oraz rozwój osobowości człowieka.

Osoby chore szczególnie potrzebują wrażliwości oraz empatii ze strony bliźnich, a wsparcie duchowe udzielane przez bliskich przede wszystkim leczy cierpiącą duszę chorego.

W naszej diecezji główne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w Sanktuarium NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Przewodniczył im ks. bp Stanisław Salaterski.

Natomiast w naszej parafii program Dnia Chorego był następujący:

  • w przeddzień tego dnia (10.II) – objazd wszystkich chorych, starszych, samotnych naszej parafii przez księdza proboszcza Roberta. Udzielanie Sakramentów pokuty, Eucharystii, namaszczenia chorych.
  • objazd chorych także przez panią Annę Mondel przewodniczącą Parafialnego Oddziału Caritas. Serdeczna rozmowa, wręczanie symbolicznych upominków wraz ze składaniem życzeń.
  • w sam dzień (11.II) – w kościele parafialnym najpierw koronka do Miłosierdzia Bożego, następnie Msza Święta w intencji wszystkich chorych, cierpiących, starszych i samotnych naszej parafii odprawiana przez księdza proboszcza połączona z krótką homilią oraz modlitwami w ich intencji.
  • wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez panie z Parafialnego Oddziału Caritas, na zakończenie błogosławieństwo lourdzkie Najświętszym Sakramentem.

Maryjo – bądź u wezgłowia wszystkich chorych i cierpiących,

Tych, którzy w tej chwili stracili przytomność i będą umierać,

Tych, którzy rozpoczęli agonię,
Tych, którzy stracili nadzieję na wyzdrowienie,
Tych, którzy krzyczą i płaczą z bólu,
Tych, którzy nie mogą zatroszczyć się o siebie z powodu braku pieniędzy,
Tych, którzy tak bardzo chcieliby chodzić, a muszą po zostawać nieruchomi,
Tych, którzy na próżno szukają w swoim łóżku dogodniejszej pozycji.
Tych, którzy muszą się wyrzec najdroższych planów przyszłości,
Tych zwłaszcza, którzy nie wierzą w lepsze życie,
Tych, którzy buntują się i złorzeczą Bogu,

Tych, którzy nie wiedzą, że Chrystus boleśnie opuszczony na krzyżu cierpiał jak oni i za nich.

Maryjo – bądź u wezgłowia wszystkich chorych i cierpiących.