Okres Wielkiego Postu w naszej parafii – 2.III. – 14.IV.2022 r.

Do najświętszych tajemnic naszej wiary: Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego  przygotowywaliśmy się  w czasie  40 – dniowego czasu Wielkiego Postu. Niestety ten czas nałożył się w Polsce na okres wciąż trwającej epidemii  koronawirusa, jak i również wojny na wschodzie, gdzie od 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Mimo tak dramatycznej sytuacji staraliśmy się przygotować duchowo do przeżycia najświętszych tajemnic naszej wiary poprzez:

 • modlitwę i post w środę popielcową w intencji Ukrainy – 2.III. Tegoroczna Środa Popielcowa była przeżywana w cieniu wojny w Ukrainie. Solidaryzując się z Ukraińcami, papież Franciszek zaapelował do wiernych, by rozpoczęli Wielki Post modląc się i poszcząc w intencji Ukrainy. Mówił: „Chciałbym zaapelować do wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jezus nauczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się orężem Boga: modlitwą i postem”. Do apelu Franciszka przyłączył się przewodniczący polskiego Episkopatu: „W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji”. Zaapelował również, aby w Środę Popielcową po każdej mszy świętej zorganizowano zbiórkę ofiar do puszek, które zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
 • udział w rekolekcjach parafialnych – 30.III. – 3.IV. Prowadził je o. Andrzej Filip. Pochodzi on z parafii św. Marcina biskupa w Mogilnie (diecezja tarnowska). Do Kombonianów wstąpił w 2001 roku, po maturze. Pierwszym etapem formacji był postulat w Warszawie. Były to studia filozoficzne, poznawanie zgromadzenia, osoby Daniela Comboniego, apostolatu oraz wolontariatu. Drugim etapem był nowicjat we Włoszech – czas modlitwy osobistej i wspólnotowej, pracy, poznawania i pogłębiania własnego powołania, samego siebie, przygotowanie do pierwszych ślubów. Złożył je w naszej wspólnocie w Krakowie po ukończeniu nowicjatu. Kolejny etap formacji to ukończenie studiów teologicznych w Neapolu, we Włoszech oraz czas pracy apostolskiej i przygotowania do służby misyjnej. Został posłany na doświadczenie misyjne do Mozambiku, pierwszej placówki misyjnej do którego także powrócił po swoich święceniach kapłańskich, które przyjął 12 maja 2012. W Mozambiku pracował 9 lat. Obecnie od 3 lat pracuje pracuję w Domu Ojców Kombonianów w Warszawie .
 • udział w nabożeństwie Gorzkich Żali; piękne, pełne refleksji rozważania pasyjne wygłosił ks. Janusz Drożdż.
 • udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej;

W piątek Wielkiego Postu rozważania Drogi Krzyżowej były prowadzone przez różne grupy modlitewne naszej parafii:

 1. kandydaci do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania z klasy VIII „A” (4.III.),
 2. kandydaci do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania z klasy VIII „B” (11.III.),
 3. kandydaci do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania z klasy VII (18.III.),
 4. dzieci klas III Szkoły Podstawowej (25.III.),
 5. członkinie parafialnego Oddziału Caritas (1.IV.),
 6. dzieci ze Szkolnego Koła Caritas (8.IV.)
 7. ministranci lektorzy (15.IV.)
 • przystąpienie do Sakramentu Pokuty.

Spowiedź święta z udziałem kapłanów z innych parafii  miała miejsce w czasie rekolekcji 2 kwietnia z przerwami od godziny 1500 – 1800.

Wierni naszej parafii mogli także wypełniać  różne uczynki miłosierdzia poprzez udział w wielu zorganizowanych akcjach charytatywnych: przez:

  1. zbiórkę do puszek w środę popielcową przeznaczoną na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zebrano kwotę 6827 zł, która została przekazana do Caritas Diecezji Tarnowskiej. Inne akcje w naszej parafii związane z pomocą Ukrainie to:
   • przygotowanie 9 paczek o wadze blisko 17 kg wyznaczonymi przez Caritas produktami. Zorganizowanie zbiórki darów także w szkole podstawowej.
   • akcję „Plecaczek” dla dzieci z Ukrainy.To pomoc dla nich, by wyposażyć je w małe plecaczki – z niespodzianką w środku. Była prowadzona wśród dzieci naszej szkoły Podstawowej.
  2. zakup baranków wielkanocnych.

Akcja organizowana przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. 55 tysięcy baranków z cukru i 32 tysiące świec paschalnych trafiło do parafii diecezji tarnowskiej. Pozyskane z akcji pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla uchodźców i mieszkańców Ukrainy. W naszej parafii zostało zakupionych 122 baranki wielkanocne i 50 paschalików.

 1. zbieranie przez dzieci klas młodszych (I – III) ofiar do papierowych skarbonek „Czas miłosierdzia” – dar Juniora dla Seniora.

 

1. Golgoto, Golgoto, Golgoto,

W tej ciszy przebywam wciąż rad,

W tej ciszy daleki jest świat,

Ty koisz mój ból, usuwasz mój strach,

Gdy widzę Cię Zbawco przez łzy.

To nie gwoździe Cię przebiły, lecz mój grzech.

To nie ludzie Cię skrzywdzili, lecz mój grzech.

Choć tak dawno to się stało, widziałeś mnie.

 

2. Golgoto, Golgoto, Golgoto,

Ja widzę Cię Zbawco mój tam,

Tak wiele masz sińców i ran.

Miłości Twej moc, zawiodła Cię tam,

Uwolnić mnie z grzechów i win.

To nie gwoździe Cię przebiły, lecz mój grzech.

To nie ludzie Cię skrzywdzili, lecz mój grzech.

Choć tak dawno to się stało, widziałeś mnie.

 

3. Golgoto, Golgoto, Golgoto,

Tak często wspominam ten dzień,

Golgotę i słodki jej cień.

Gdy szedłem pod krzyż

Z ciężarem mych win,

Uwolnił mnie tam Boży Syn.

To nie gwoździe Cię przebiły, lecz mój grzech.

To nie ludzie Cię skrzywdzili, lecz mój grzech.

Choć tak dawno to się stało, widziałeś mnie.