Okres Wielkiego Postu w naszej parafii – 22.II. – 5.IV.2023 r.

Do najświętszych tajemnic naszej wiary: Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego  przygotowywaliśmy się  w czasie  40 – dniowego czasu Wielkiego Postu. Niestety w tym czasie w dalszym ciągu trwała wojna na wschodzie, gdzie Rosja zaatakowała Ukrainę. Mimo tak dramatycznej sytuacji tuż za granicami naszej Ojczyzny staraliśmy się przygotować duchowo do przeżycia najświętszych tajemnic naszej wiary poprzez:

 • modlitwę i post intencji Ukrainy – 22.II – 26.II. Tegoroczna Środa Popielcowa i I Niedziela Wielkiego Postu była przeżywana w cieniu 1 rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Solidaryzując się z Ukraińcami, papież Franciszek zaapelował do wiernych, by rozpoczęli Wielki Post modląc się i poszcząc w intencji Ukrainy. Mówił: „Chciałbym zaapelować do wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jezus nauczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się orężem Boga: modlitwą i postem”. Do apelu Franciszka przyłączył się przewodniczący polskiego Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki: „Polacy w ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyli z hojnością swoje domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym. Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł. W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji”. Zaapelował również, aby w I Niedzielę Wielkiego Postu  po każdej mszy świętej zorganizowano zbiórkę ofiar do puszek, które zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
 • udział w rekolekcjach parafialnych (19.III. – 22.III.) Prowadził je Tomasz Ważny ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy (CM), obecnie pracującyw zachodniej Ukrainie, w obwodzie zakarpackim. We Mszach Świętych rekolekcyjnych aktywnie uczestniczyły same dzieci poprzez śpiew pieśni religijnych przygotowanych przez panią Ilonę Para oraz ukazane scenki biblijne przedstawione przez dzieci ze SKC pod przewodnictwem katechetki pani Elżbiety Kuta (przypowieść o synu marnotrawnym oraz gotowości na przyjście Pana Jezusa).
 • udział w nabożeństwie Gorzkich Żali; piękne, pełne refleksji rozważania pasyjne wygłosił Leszek Sekuła – wikariusz parafii NSPJ w Nowej Jastrząbce.
 • udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej;

W piątek Wielkiego Postu rozważania Drogi Krzyżowej były prowadzone przez różne grupy modlitewne naszej parafii:

 • młodzież bierzmowaną z klasy VIII (24.II.),
 • kandydatów do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania z klasy VII (3.III.),
 • uczniów z klas VI Szkoły Podstawowej (10.III.),
 • członkinie Parafialnego Oddziału Caritas (17.III.),
 • dzieci ze Szkolnego Koła Caritas (24.III.),
 • dzieci z klas IV Szkoły Podstawowej (30.III),

W niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 1100 rozważania prowadził  pan Arkadiusz Marszałek.

 • przystąpienie do Sakramentu Pokuty.

Spowiedź święta z udziałem kapłanów z innych parafii  miała miejsce w czasie rekolekcji parafialnych 21 marca z przerwami od godziny 1500 – 1800.

           Wierni  naszej parafii mogli także wypełniać  różne uczynki miłosierdzia poprzez udział w wielu zorganizowanych akcjach charytatywnych:

 • zbiórkę do puszek w I Niedzielę Wielkiego Postu przeznaczoną na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Zebrano kwotę 2 256 zł, która została przekazana do Caritas Diecezji Tarnowskiej.

 

 • przygotowanie kolejnych 5 paczek o wadze ponad 15 kg z wyznaczonymi przez Caritas produktami na rzecz najbardziej potrzebujących na Ukrainie. Paczki przekazano do punktu zbiorczego w parafii Dobrego Pasterza w Tarnowie.

 

 • udział w akcji „Woreczek ryżu”.

Według ONZ każdego roku ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi głód, w tym ponad 100 mln chronicznie. Dla wielu 100 g ryżu to jedyny posiłek w ciągu dnia.  Dzięki tej akcji  trwającej już kilka lat misjonarze franciszkańscy pracujący w Kenii i Ekwadorze mogą  prowadzić całoroczny program dożywiania, pomagać w wyposażaniu szkół,  internatów, sierocińców,  przychodni i ośrodków zdrowia, wysyłać lekarzy z pomocą medyczną dzieciom i dorosłym. Każdy chętny mógł pomóc:

 • wrzucając ofiary do przygotowanego symbolicznego woreczka znajdującego się na stoliku koło figury św. Antoniego
 • wysyłając SMS o treści DAR na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Łącznie zebraliśmy kwotę 492 zł 85 gr (nie licząc przesyłanych sms – ów).

 

 

 • udział w akcji „Pola Nadziei”.

Akcja Pola Nadziei (ang. Fields of Hope) zrodziła się w Wielkiej Brytanii w 1988 r. Organizacją inicjującą było Marie Curie Cancer Care (MCCC). Za cel akcji przyjęto zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów. Żonkil symbolizuje zwycięstwo miłości nad śmiercią, poświęcenia nad egoizmem. W Polsce akcja pojawiła się w 1998 r. W edycji 2021/2022 ponad 200 placówek edukacyjnych zasadziło około 35 000 żonkilowych cebul, które zakwitły na wiosnę. Również dzieci naszej szkoły od kilku lat aktywnie uczestniczą w organizacji Pól Nadziei. W tym roku sprzedając na placu kościelnym zrobione przez siebie przy współpracy nauczycieli naszej szkoły, żonkile zebrano kwotę 1 696 zł, która została przekazana na hospicjum im brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

 • zakup baranków wielkanocnych i paschalików.

Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała 55 tysięcy baranków wielkanocnych i 34 tysiące paschalików, które trafiły do parafii. Złożone przy tej okazji ofiary jak co roku są przeznaczone na wsparcie ludzi chorych, cierpiących i starszych. W naszej parafii zostało zakupionych 120 baranki wielkanocne i 50 paschalików.

 • odwiedziny ludzi starszych, chorych, samotnych przez dzieci ze SKC połączone ze składaniem życzeń i wręczeniem skromnych upominków świątecznych przez siebie wykonanych.
 • zbieranie przez dzieci klas młodszych (I – III) ofiar do papierowych skarbonek „Czas miłosierdzia” – dar Juniora dla Seniora.

Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony,

Na wieczne czasy bądźże pozdrowiony.

Gdzie Bóg, Król świata całego

Dokonał życia swojego.

Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony,

Na wieczne czasy bądźże pozdrowiony.

Ta sama Krew cię skropiła,

Która nas z grzechów obmyła.

Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony,

Na wieczne czasy bądźże pozdrowiony.

Z ciebie moc płynie i męstwo,

W tobie jest nasze zwycięstwo.