We wtorek 26 listopada 2024 roku o godzinie 200 uczniowie klas VIII naszej szkoły wraz ze swoim katechetą ks. Bartoszem Mizińskim, wychowawcami: panią mgr Katarzyną Maślanka i panem mgr Dariuszem Augustyn udali się na pielgrzymkę do Częstochowy i Oświęcimia.
Po cudownym odsłonięciu obrazu Jasnogórskiej Pani o godzinie 600 rozpoczęła się Msza Święta, podczas której nasi uczniowie modlili się o szczęśliwe napisanie egzaminów, pomyślną rekrutację do szkół średnich, ale także w innych osobistych intencjach ważnych dla każdego z nich. Następnie na Jasnogórskich Wałach odprawili Drogę Krzyżową.
1. Jest zakątek na tej Ziemi,
Gdzie powracać każdy chce,
Gdzie króluje Jej Oblicze,
Na Nim cięte rysy dwie.
Wzrok ma smutny, zatroskany,
Jakby chciała prosić cię,
Byś w matczyną Jej opiekę oddał się.
Ref. Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O, pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć!
2. W Jej ramionach znajdziesz spokój
I uchronisz się od zła,
Bo dla wszystkich swoich dzieci
Ona Serce czułe ma.
I opieką cię otoczy,
Gdy Jej serce oddasz swe,
Gdy powtórzysz Jej z radością słowa te:
Ref. Madonno, Czarna Madonno…
3. Dziś, gdy wokół nas niepokój,
Gdzie się człowiek schronić ma,
Gdzie ma pójść, jak nie do Matki,
Która ukojenie da?
Więc błagamy, o Madonno,
Skieruj wzrok na dzieci swe
I wysłuchaj, jak śpiewamy prosząc Cię:
Ref. Madonno, Czarna Madonno…
Kolejnym celem pielgrzymki było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Brzezince. Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzając ten obóz zagłady powiedział m.in. takie słowa: „Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści”. W czerwcu 1999 r. beatyfikował w Warszawie 108 Męczenników II wojny światowej. Wypowiedział wtedy: „Dziś świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszym stuleciu oddali życie dla Chrystusa, aby posiąść je na wieki w Jego chwale. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu (…). Są kapłani diecezjalni i zakonni, którzy ginęli, gdyż nie chcieli odstąpić od swojej posługi, i ci, którzy umierali, posługując współwięźniom chorym na tyfus; są umęczeni za obronę Żydów. Są w gronie błogosławionych bracia i siostry zakonne, którzy wytrwali w posłudze miłości i w ofiarowaniu udręk za bliźnich. Są wśród tych błogosławionych męczenników również ludzie świeccy. Jest pięciu młodych mężczyzn ukształtowanych w salezjańskim oratorium; jest gorliwy działacz członek Akcji Katolickiej, jest świecki katecheta zamęczony za swą posługę i bohaterska kobieta, która dobrowolnie oddała życie w zamian za swą brzemienną synową. Ci błogosławieni męczennicy i męczennice wpisują się w dzieje świętości Ludu Bożego pielgrzymującego od ponad tysiąca lat po polskiej ziemi.”
Nasi uczniowie sami mogli naocznie zobaczyć ogrom cierpień, zgotowanych milionom ludzi przez hitlerowskich nazistów. Była to dla nich wspaniała lekcji historii i patriotyzmu. Piękne muzeum, wielkość obozu ukazały dowody dokonywanej tam eksterminacji ludności. Wywarły one na nich niemałe wrażenie oraz utkwiły w ich pamięci.
„ Boże Najwyższy, Panie czasu i dziejów, Ty stworzyłeś świat z miłości i nigdy nie przestajesz wylewać swoje błogosławieństwa na Twe stworzenia. Pomimo ogromu cierpienia i śmierci, pomimo pokus przemocy, niesprawiedliwości i niegodziwego zysku, towarzyszysz swoim synom i córkom z czułą miłością Ojca. Ale my, ludzie, niewdzięczni za Twoje dary i pogrążeni w troskach i ambicjach, które są nazbyt doczesne, nie zawsze rozpoznawaliśmy Twoje plany pokoju i zgody. Zamknęliśmy się w sobie i w naszych partykularnych interesach, a obojętni na Ciebie i na innych, zabarykadowaliśmy drzwi dla pokoju. Powtórzyło się zatem to, co prorok Jonasz słyszał o Niniwie: niegodziwość ludzi sięgnęła nieba (por. Jon 1,2). Nie wznieśliśmy ku Niebu czystych rąk (por. 1 Tm 2, 8), lecz z ziemi po raz kolejny wzniosło się głośne wołanie niewinnej krwi (por. Rdz 4, 10). W historii Jonasza mieszkańcy Niniwy posłuchali głosu Twojego proroka i w nawróceniu znaleźli zbawienie. Także i my, Panie, zawierzając Tobie liczne ofiary nienawiści człowieka względem człowieka, przyzywamy Twego przebaczenia i błagamy o łaskę nawrócenia”. (papież Franciszek)