Przeżycie miesiąca maja w naszej parafii – 31.V.2023 r.

 1. Chwalcie łąki umajone,
  Góry, doliny zielone.
  Chwalcie, cieniste gaiki,
  Źródła i kręte strumyki!
 2. Co igra z morza falami,
  W powietrzu buja skrzydłami,
  Chwalcie z nami Panią Świata,
  Jej dłoń nasza wieniec splata.
 3. Ona dzieł Boskich korona,
  Nad Anioły wywyższona;
  Choć jest Panią nieba, ziemi,
  Nie gardzi dary naszymi.
 4. Wdzięcznym strumyki mruczeniem,
  Ptaszęta słodkim kwileniem,
  I co czuje, i co żyje,
  Niech z nami sławi Maryję!

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa odprawiane w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska.

W naszej parafii  jest nadal kultywowany śpiew litanii Loretańskiej i pieśni Maryjnych przy kapliczkach, figurach  i krzyżach ( jak choćby na „Okręgliku”, na „Podlesiu” czy przy drodze głównej koło sklepu państwa Ochałów).

W  natomiast kościele podczas nabożeństw majowych z czytanki mogliśmy bliżej poznać ogromne dzieło 150 księży tarnowskich, który w ciągu 50 lat działalności misyjnej podjęli swoją posługę w 150 parafiach, na trzech kontynentach, w dwunastu krajach: Argentynie, Boliwii, Brazylii, Ekwadorze, Peru, Kubie, Czadzie, Kamerunie, Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Południowej Afryki oraz Kazachstanie, także przeżyć wiele pięknych nabożeństw:

 1. Akt zawierzenia naszej parafii i całej Ojczyzny Matce Bożej Królowej Polski  – 3.V.
 2. Modlitwa w intencji naszych strażaków z okazji wspomnienia św. Floriana – 4.V.
 3. Uroczystość I Komunii Świętej dzieci klasy III – 7.V.
 4. Nabożeństwo Fatimskie w 106 rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej trójce dzieci połączone z błogosławieństwem relikwiami świętych Hiacynty i Franciszka – 13.V.
 5. Rocznica I Komunii Świętej dzieci klas IV – 14.V.
 6. Nabożeństwo koronki do 7 Boleści NMP w intencji całej naszej parafii – 15.V.
 7. Modlitwa o zachowanie od burz, gradobicia i innych kataklizmów z prośbą o szczęśliwe urodzaje – 15.V. – 17.V.
 8. Obchody 103 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II połączone z błogosławieństwem jego relikwiami – 18.V.
 9. Nowenna do Ducha Świętego – 19.V. – 27.V.
 10. Nabożeństwo w intencji wszystkich matek w Dniu Matki – 26.V.
 11. Codziennie odmawiana koronka do Miłosierdzia Bożego (pół godziny przed nabożeństwem majowym) w intencji całej parafii, a zwłaszcza za przeżywających kryzys wiary, szczególnie wśród dzieci szkolnych i młodzieży oraz ich rodziców.

Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. W. Amen.