Przeżycie miesiąca października poświęconego Matce Bożej Różańcowej – 31.X.2023 r.

Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Sięgają do niej ludzie prości i wykształceni, duchowni i świeccy. Jego forma modlitwy znana jest w innych religiach, ale jako modlitwa maryjna charakterystyczna jest dla katolików.

Do odmawiania różańca wielokrotnie zachęcała Matka Boża w objawieniach: w Lourdes, w La Salette i w Fatimie. Wzywają do niej nieustannie pasterze Kościoła,  a szczególnie Ojciec Święty Jan Paweł II: „Różaniec to moja ulubiona modlitwa! (…). Wspaniała w swej prostocie i głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej krewnej Elżbiety. Z tymi słowami łączy się cały Kościół. Na tle słów Zdrowaś Maryjo dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. (…). Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania”.

I my w sposób szczególny w miesiącu październiku, gromadziliśmy się w naszej parafialnej świątyni, aby razem z całym Kościołem uwielbiać Maryję, dziękować Jej za wszelkie otrzymane łaski i prosić Ją o nieustannie wstawiennictwo u Swojego Syna.  Nasza cześć do Maryi wyrażała się poprzez:

  1. Codzienne odmawianie jednej części różańca świętego. W wyznaczonym dniu prowadziły go:
   • członkinie i członkowie róż różańcowych ( w naszej parafii jest obecnie 19 róż różańcowych)
   • wszystkie dzieci szkolne począwszy od przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii Świętej aż do kandydatów do Sakramentu Bierzmowania,
   • młodzież (lektorzy szkół średnich),
   • członkowie różnych grup parafialnych ( ministranci i lektorzy młodsi, SKC, Caritas Parafialna, kolędnicy misyjni, rodzice dzieci pierwszokomunijnych).
  1. Uczestnictwo we Mszy Świętej poprzedzone odmawianiem przez wiernych koronki do Miłosierdzia Bożego. Po Ewangelii świętej mogliśmy usłyszeć czytanki październikowe napisane przez Marię Elżbietę Szulikowską pt. „Rodzina Ulmów. Duchowe inspiracje”.
  2. Poświęcenie różańców dla dzieci klas III przygotowujących się do I Komunii Świętej (7.X.).

Matko Boża w różańcu co słyniesz cudami
Ty którą obraliśmy za Matkę i Królową,
prosimy Cię,
wstawiaj się przed Bogiem za nami,
za naszą Ojczyznę, za sprawującymi władzę
i za pokoleniem młodych Polek i Polaków,
których teraźniejszość i przyszłość zawierzamy Twojej opiece.
Maryjo, powierzamy  Tobie ludzi chorych, cierpiących,
samotnych i pogrążonych w rozpaczy,
oraz tych, którzy odeszli od Boga.
Niech Twoja przemożna pomoc
przyniesie umocnienie wiary,
uzdrowienie duszy i ciała,
pomoże podjąć walkę z grzechem
i wyjedna potrzebne łaski dla wszystkich,
których polecamy Twemu wstawiennictwu.

Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.