Ojciec Święty Franciszek w orędziu na VIII Światowy Dzień Ubogich obchodzony w kościele dnia 17 listopada 2024 r. pod hasłem: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga (por. Syr 21, 5)” napisał m.in. słowa: „Ubogim, zamieszkującym nasze miasta i należącym do naszych wspólnot, mówię: nie traćcie nadziei! Bóg jest czuły wobec każdego z was i jest blisko was. Nie zapomina o was i nigdy nie mógłby zapomnieć….. Z ubóstwa może więc wypływać pieśń najprawdziwszej nadziei. Pamiętajmy, że „kiedy życie wewnętrzne zamyka się we własnych interesach, nie ma już miejsca dla innych, nie liczą się ubodzy, nie słucha się już więcej głosu Bożego, nie doświadcza się słodkiej radości z Jego miłości, zanika entuzjazm związany z czynieniem dobra. […] Nie jest to życie w Duchu, rodzące się z serca zmartwychwstałego Chrystusa” (Adhort. apost. Evangelii gaudium, 2). Światowy Dzień Ubogich stał się już wydarzeniem dla każdej wspólnoty kościelnej. Jest to okazja duszpasterska, której nie można nie docenić, ponieważ pobudza każdego wierzącego do wysłuchania modlitwy ubogich, uświadamiając sobie ich obecność i potrzeby. Jest to dobra okazja do realizacji inicjatyw, które konkretnie pomagają ubogim, a także do uznania i wspierania wielu wolontariuszy, którzy z pasją poświęcają się najbardziej potrzebującym. Musimy dziękować Panu za osoby, które są gotowe słuchać i wspierać najuboższych. Są to kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, którzy swoim świadectwem stają się głosem Boga odpowiadającego na modlitwy tych, którzy się do Niego zwracają. Ubodzy wciąż mogą wiele nauczyć innych, ponieważ w kulturze, która stawia bogactwo na pierwszym miejscu i często poświęca godność ludzi na ołtarzu dóbr materialnych, idą pod prąd, wskazując, że to coś zupełnie innego jest istotne dla życia. Dla modlitwy więc, sprawdzianem jej autentyczności jest miłość miłosierna, która staje się spotkaniem i bliskością. Jeśli modlitwa nie przekłada się na konkretne działanie, jest daremna. Istotnie, „wiara bez uczynków jest martwa” (Jk 2, 26). Jednak miłość bez modlitwy może stać się filantropią, która szybko się wyczerpie. „Bez codziennej modlitwy, praktykowanej wiernie, w nasze działanie wkrada się pustka, traci ono swą głęboką duszę, sprowadza się do zwykłego aktywizmu” (Benedykt XVI, Katecheza, 25 kwietnia 2012). Musimy unikać tej pokusy i zawsze być czujni z siłą i wytrwałością, które pochodzą od Ducha Świętego, który jest dawcą życia”.
Caritas Diecezji Tarnowskiej wzorem lat ubiegłych zaproponowała dwie bardzo konkretne akcje związane ze Światowym Dniem Ubogich.
- CHLEBKI MIŁOSIERDZIA– akcja polegała na rozprowadzaniu w parafii małych chlebków (w całej diecezji zostało upieczonych około 25 tys. chlebków przez wybrane piekarnie) i zbieraniu przy tej okazji ofiar na pomoc dla ludzi ubogich. Akcja ta istnieje w diecezji od kilku lat i z roku na rok zwiększa swój zasięg.
- TORBA MIŁOSIERDZIA– ta akcja polegała na tym, że chętni parafianie zabrali do domu papierowe torby ( w diecezji było ich ponad 5 tys.) i po wypełnieniu ich wskazanymi artykułami przynosili je z powrotem do kościoła. Zebrane w ten sposób dary zostały następnie rozdzielone wśród ubogich przez Oddział Caritas.
Obydwie te akcje zostały przeprowadzone także i w naszej parafii. Chętni parafianie zakupili blisko 100 chlebków miłosierdzia rozprowadzanych przez dzieci ze SKC oraz ofiarowali, nie tylko w charytatywnych torbach (ich liczba była zbyt mała – tylko 5 sztuk) wyznaczone produkty, takie jak: cukier, herbata, kawa, ryż, kasza, masło, margaryna, olej, słodycze, środki piorące czy środki czystości. Przyniesione przez wiernych produkty zostały w całości przekazane do Domu Opieki Społecznej „Samarytanin” w Kamionce Wielkiej k. Nowego Sącza (rodzinna parafia ks. proboszcza). Dom ten powstał na bazie dawnej plebanii. Rozpoczął swoją działalność 26 lat temu, dnia 3 maja 1998 roku. Pomysłodawcą jego powstania był nie żyjący już były proboszcz tej parafii ks. prałat Stanisław Trytek. Obecnie zapewnia całodobową opiekę 29 osobom w podeszłym wieku.
„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.