Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zaczarniu podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie.

1 sierpnia 2023 roku miała miejsce 79. rocznica Powstania Warszawskiego. W tym roku przedstawiciele szkolnego chóru ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu uczestniczyli w warszawskich obchodach tego wydarzenia. Uczniowie przygotowani przez p. Dariusza Augustyna dołączyli do ,,Dziecięcej Ferajny” i wspólnie z innymi chórami wykonali repertuar pieśni patriotycznych. Norbert ,,Smoła” Smoliński dowodził całym muzycznym wydarzeniem, które nosiło tytuł ,,Dziecięca Ferajna Bohaterom”.

Podczas przemarszu uliczkami Warszawy w wykonaniu ,,Dziecięcej Ferajny” zabrzmiały utwory: ,,Warszawskie dzieci”, ,,Chłopaki z AK”.  O 16.00 pod pomnikiem Zygmunta III Wazy młodzi śpiewacy wzruszyli śpiewem turystów i warszawiaków. W czasie godziny ,,W” zespół złożony z kilku chórów oddał hołd odwadze i waleczności przodków poprzez odśpiewanie hymnu narodowego. O 18.00 Norbert ,,Smoła” Smoliński otwarł koncert na placu Krasińskich. Licznie zgromadzeni warszawiacy i turyści wspólnie z młodymi wykonawcami odśpiewali najpiękniejsze patriotyczne utwory. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu podczas fragmentów solowych wzbudzili podziw publiczność i nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Szczególnie niezapomnianym momentem było spotkanie z uczestnikami wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu 1944 roku.

Udział w obchodach Powstania Warszawskiego w stolicy był dla młodych Polaków niesamowitym przeżyciem. Wspólne śpiewanie z Norbertem ,,Smołą” Smolińskim na długo zagoszczą w pamięci nowych członków ,,Dziecięcej Ferajny”.

Wyrazy wdzięczności kierowane są w kierunku Wójta Gminy Lisia Góra Arkadiusza Mikuły za umożliwienie uczniom Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu uczestnictwa w koncercie patriotycznym. Podziękowania składane są również na ręce p. Dariusza Augustyna, który muzycznie przygotował chór oraz zorganizował wyjazd.