Udział dzieci naszej parafii w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Korona i sukienka Matki Bożej i Jej Syna” – 23.IV. 2023 r.

Czym dla całej katolickiej Polski jest Częstochowa, tym dla Podlasia jest Kodeń. To tam, w pięknym zakątku Polski, wśród łąk, pól i lasów, nad Bugiem, przy samej granicy z Białorusią odbiera cześć Matka Boża Kodeńska, zwana niegdyś Madonną Gregoriańską lub Madonną z Gwadelupe. Obraz Matki Bożej Kodeńskiej został ukoronowany papieskimi koronami w 1723 roku. Z okazji 300-lecia koronacji tego obrazu został przeprowadzony wśród dzieci całej naszej Ojczyzny konkurs plastyczny pt. „Korona i sukienka Matki Bożej i Jej Syna”.

Warto w tym miejscu poznać bliżej historię tego obrazu, gdyż jest ona niezwykła.

Według tradycji, ten duży obraz – o wymiarach 223 x 128 cm – jest malarską kopią figury wyrzeźbionej przez św. Łukasza – statua ta obecnie znajduje się w hiszpańskiej miejscowości Gwadelupe. Na polecenie papieża św. Grzegorza Wielkiego kopię tę miał namalować św. Augustyn z Canterbury, apostoł Anglii. Maryja wraz z Dzieciątkiem ukazana jest na obrazie w całej postaci. Obydwoje ubrani są w szaty, które układają się stożkowo. Na szczególną uwagę zasługuje oblicze Jezusa – jest to pomniejszona twarz dorosłego mężczyzny. Z tyłu obu Postaci znajduje się olbrzymia, zajmująca prawie połowę obrazu aureola. Cudowny wizerunek trafił do Kodenia nie bez przygód. Obraz został wykradziony w XVII wieku z papieskiej kaplicy przez wojewodę litewskiego Mikołaja Sapiehę. Magnat pojechał do Rzymu by modlić się o zdrowie. Został wysłuchany właśnie przed wizerunkiem Maryi, kiedy modlił się w kaplicy Ojca Świętego. Wojewoda prosił papieża, by ten podarował mu obraz, jednak papież Urban VIII stanowczo odmówił. Wówczas książę przekupił zakrystianina i wykradł wizerunek. Został za to obłożony karą kościelną –  anatemą. Kara ta została jednak zdjęta po tym, jak Mikołaj  po dłuższej przerwie włączył się w życie publiczne i swym działaniem zasłużył się dla Kościoła. Następnie odbył trwającą prawie pięć miesięcy pieszą pielgrzymkę do Rzymu, gdzie padł u stóp papieża Urbana VIII. On wzruszony uściskał go i obdarował relikwiami, a także oficjalnie ofiarował mu cudowny obraz „aby w dziedzicznym mieście jego Kodeniu znajdował się i tam po wszystkie wieki cześć znakomitą odbierał”.
Od momentu przywiezienia cudownego wizerunku, Kodeń stał się miejscem pielgrzymek dla całego wschodniego regionu Rzeczypospolitej. Przybywali tutaj i nadal przybywają pątnicy z Podlasia, Wołynia, Białorusi, Litwy, Żmudzi i innych regionów. Zanotowano też wiele łask i uzdrowień, tutaj wierni  odzyskiwali wzrok, władzę w nogach, doznawali pocieszenia i uleczenia na ciele i duszy.

W zorganizowany przez czasopismo dla dzieci „Promyczek dobra” konkursie w sposób bardzo aktywny włączyły się dzieci naszej szkoły. Zostało wykonanych aż 16 przepięknych prac konkursowych. Warto wymienić autorów tych prac:

 • Jakub Warchałowski – klasa V
 • Kamila Flis – klasa IV „B”
 • Marek Małochleb – klasa IV „B”
 • Weronika Cygan – klasa IV „B”
 • Kinga Jurek – klasa IV „B”
 • Wiktoria Świątek – klasa IV „B”
 • Dominik Szatko – klasa IV „B”
 • Mateusz Szostak – klasa IV „B”
 • Kacper Łuszcz – klasa IV „B”
 • Iga Szostak – klasa IV „A”
 • Aleksandra Małochleb – klasa II
 • Łucja Cygan – klasa II
 • Franciszek Skicki – klasa II
 • Marika Głowacz – klasa II
 • Paulina Nowak – klasa I
 • Hubert Stachura – klasa I

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie tego konkursu: pani mgr Ewie Kuta – nauczycielce plastyki w naszej szkole, świetlicy szkolnej oraz wszystkim dzieciom biorący udział, którzy poświęcili wiele godzin na wykonanie swojej pracy.