Udział naszych dzieci w XVI Diecezjalnym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas w Zabawie – 4.VI.2024 r.

We wtorek 4 czerwca 2024 roku w już po raz 16  najmłodsi z regionu spotkali się, aby pokazać, w jaki sposób można czynić dobro dla innych. W Starym Sączu odbył się zjazd Szkolnych Kół Caritas z Diecezji Tarnowskiej, których patronem jest bł. Karolina Kózkówna.  Do Grodu św. Kingi dzieci z diecezji przyjechały wraz ze swoimi nauczycielami oraz kapłanami,  aby wspólnie dać świadectwo o potrzebie miłosierdzia i pomocy innym.

Ze względu na niekorzystne prognozy pogody, po wcześniejszych ustaleniach, spotkanie przeniesiono spod Ołtarza Papieskiego do parafii Miłosierdzia Bożego. Czas przed Mszą św. animował zespół „Promyczki dobra” z Nowego Sącza. Uroczystej Mszy Świętej w asyście kapłanów przewodniczył, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Leszek Leszkiewicz. W swojej homilii powiedział m.in. słowa: „To spotkanie w Starym Sączu niesie z sobą konkretne przesłanie. Jakie? – To prośba do Pana Boga, żeby obdarzył nas miłością i żeby ta miłość w naszych sercach rozlewała się coraz bardziej, a później, żeby Pan Bóg dał nam taką łaskę, abyśmy tę miłość umieli przekazywać innym, poprzez dobre myśli, dobre słowa i dobre działanie. Abyśmy zawsze umieli zobaczyć, że mogę uczynić coś, co sprawi, że ktoś będzie bardziej radosny, bardziej szczęśliwy, oraz że mogę komuś pomóc. I wcale nie chodzi o te wielkie rzeczy, ale o te rzeczy drobne, bo one składają się na naszą codzienność. Jak te dobre, drobne rzeczy praktykować w codzienności? Na to pytanie odpowiedział dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Zbigniew Pietruszka: „ Każdy powinien je praktykować na miarę swoich możliwości. Wiadomo, że inaczej ludzie starsi, dorośli, inaczej młodzież i inaczej też malutkie dzieci. Wszyscy jednak powinniśmy wczuć się w tę potrzebę spieszenia z pomocą najbardziej potrzebującym, ubogim, cierpiącym i uczyć się tego, już od najmłodszych lat. Między innymi po to są szkolne koła Caritas, czy też przedszkolne i właśnie te zjazdy, które organizujemy co roku.

Po Mszy Świętej uczestnicy przenieśli się pod Ołtarz Papieski. Przy nim posadzona została jabłoń upamiętniająca błogosławioną rodzinę Ulmów. Jak wspomniał w wprowadzeniu  do tego wydarzenia ks. Paweł Broński, dyrektor DCP w Starym Sączu: „To drzewo to  symbol pamięci o najbardziej odważnych Polakach ratujących osoby pochodzenia żydowskiego. Ulmowie stali się symbolem wielkiej, chrześcijańskiej miłości, która obejmuje wszystkich ludzi. Sadzenie jabłoni upamiętniających Ulmów odbywa się w Polsce pod hasłem „po owocach ich poznacie”. To jest zadanie dla nas wszystkich, żeby ludzie poznawali nas po owocach naszych czynów Wolontariusze SKC są także takimi ludźmi, którzy niosą pomoc, nikogo nie wykluczając, podając pomocną dłoń tym, którzy jej potrzebują”.

Doradca Prezydenta RP pan Sławomir Mazurek, który przyjechał na zjazd i na wydarzenie sadzenia jabłoni rodziny Ulmów wskazał na drzewa, które w konkursie wykonali wolontariusze SKC. Powiedział: „ Te drzewa łączy jeden korzeń, korzeń Caritas, czyli korzeń miłości, korzeń, który powoduje, że wasza działalność spotyka się z wielką wdzięcznością. W imieniu Prezydenta RP chciałbym wam drodzy młodzi podziękować, że tak pięknie owocujecie, nie tylko w tych symbolicznych drzewach, ale w waszej codziennej służbie dla drugich, dla bliźnich”.

XVI Zjazd Szkolnych Kół Caritas z Diecezji Tarnowskiej zakończył się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.