Udział naszych dzieci z XV Diecezjalnym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas w Zabawie – 6.VI.2023 r.

We wtorek 6 czerwca 2023 roku w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbył się zjazd przedszkolnych i szkolnych kół Caritas. Uczestnicy pielgrzymki wzięli przed południem udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie. W południe w namiocie przy sanktuarium w Zabawie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż. Przywołując przykład bł. Karoliny podkreślił, że postawy bycia dla innych młodzi uczą się w rodzinie, parafii i szkole. „Cała atmosfera domu rodzinnego bł. Karoliny sprzyjała rozwojowi wiary i miłości bliźniego. Tato uczył ciężkiej pracy, a mama odpowiedzialności za dom. To współdziałanie rodziców jest dzisiaj bardzo potrzebne, by uczyć dzieci od najmłodszych lat pomagania sobie i w ten sposób kształtować wyobraźnię miłosierdzia. Drugim miejscem kształtowania w bł. Karolinie wrażliwości na innych była rodzina parafialna, w której uczyła się zaangażowania i apostolskiej aktywności. Pierwszym zadaniem rodziny parafialnej jest odpowiedzialność za zbawienie jej członków, ale towarzyszy temu także troska o potrzebujących. Widać to dzisiaj w naszych parafiach, które są niezwykle ofiarne, dynamiczne w niesieniu pomocy innym. Trzecim miejscem uczenia się miłości bliźniego była szkoła. Karolina miała nawet swoją „szkołę”, pod gruszą, gdzie gromadziła rówieśników i młodsze dzieci, by mówić im o Panu Bogu. Bardzo cieszymy się, że w diecezji w tak wielu szkołach i również w przedszkolach istnieją koła Caritas, które uczą społecznej wrażliwości. Kiedy podczas wizytacji odwiedzam osoby starsze i chore, słyszę, że odwiedzają je dzieci ze Szkolnych Kół Caritas. Oni na was czekają i cieszą się z waszej obecności i życzliwości. Warto zauważyć, że tych osób będzie przybywać, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje, ale zauważa się też dzisiaj, że coraz więcej potrzebujących pojawia się w szkołach, gdzie są dzieci i młodzi, którzy mają różne problemy psychiczne. Oni również potrzebują waszej uwagi, pomocy, uśmiechu. Można mieć setki znajomych na portalach społecznościowych i czuć się samotnym. Dlatego wasza troska o takie osoby jest nieodzowna i nieoceniona”.

Bp Andrzej zachęcił także wolontariuszy do apostolstwa bliskości i miłości miłosiernej oraz podziękował nauczycielom i rodzicom, którzy pomagają młodym w ich charytatywnej aktywności w ramach SKC. Pielgrzymkę zakończyła wspólna integracja, którą poprowadził zespół wodzirejów Imprateam oraz modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia.