Kolędnicy misyjni – 26.XII.2023 r.

W parafiach diecezji tarnowskiej już od 31 lat trwa  kolęda misyjna. Grupy Kolędników Misyjnych tworzą dzieci, które angażują się w pomoc swoim rówieśnikom z krajów misyjnych. Hasłem tegorocznego kolędowania były słowa w języku lari „kanda dia kindzunu” („Chcemy być apostołami pokoju”). Odnoszą się one do wspólnoty, która tworzy pokój. Takiego Kościoła potrzebuje świat, w którym tyle wojen i łez. W tym języku posługiwał się w Kongu ks. Jan Czuba, tarnowski misjonarz, który 25 lat temu oddał życie w obronie wiary.

Celem tej akcji była pomoc w realizacji projektów humanitarnych, edukacyjnych i ewangelizacyjnych, w których misjonarze proszą dla mieszkańców Afryki, Ameryki i Azji. Ofiarodawcy tegorocznej kolędy misyjnej wsparli m.in. szpital w Bagandou, szkołę dla dzieci głuchoniemych w Bertua, placówkę dla dzieci z niepełnosprawnością w Kazachstanie, a także szkoły i świetlice parafialne w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Tanzanii i Boliwii. Z zebranych funduszy sfinansowano ponadto dożywianie dzieci, budowa i wyposażenie sal lekcyjnych, utrzymanie nauczycieli i formacja katechistów w placówkach prowadzonych przez tarnowskich misjonarzy. Ponadto wszyscy wsparli także ogólnopolski cel Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, jakim jest pomoc dzieciom w Kolumbii.

Począwszy od tegorocznej edycji, Kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej mieli swoje logo, bogate w symbolikę:

 1. a) KMDT – skrót od Kolędnicy Misyjni Diecezji Tarnowskiej;
 2. b) cztery gwiazdki w kolorach misyjnych – symbol kontynentów i łączności z całym Kościołem powszechnym oraz rodziną ludzką.
 3. c) napis „A na ziemi pokój” to słowa, które wyrażają podstawowy cel działania pod sztandarem Kolędników Misyjnych. Chodzi o budowanie pokoju poprzez działanie „dla innych” i „z innymi”. Zbieramy nie tylko ofiary na projekty, których adresatami są głównie ubogie dzieci, ale tworzymy wspólnotę z innymi, którzy przynależą do różnych grup parafialnych.
 4. d) Dzieciątko Jezus z sanktuarium w Jodłowej (jedyne w diecezji) – Kolędnik Misyjny staje się apostołem pokoju poprzez rozwijanie kultu Dzieciątka Jezus, które uczy nas żyć tak, aby Boże Narodzenie trwało nieustannie w naszym życiu. Mamy stawać się ludźmi, którzy żyją logiką Ewangelii, to znaczy potrafią błogosławić i żyją Błogosławieństwami.

W to wielkie misyjne dzieło już od 23 lat włącza się także nasza parafia. Dnia 26 grudnia w Święto św. Szczepana podczas Mszy Świętych tegoroczni nasi kolędnicy przedstawili scenkę misyjną. Byli nimi:

Grupa I  – klasa V „B” – godz. 700

 • Flis Kamila
 • Świątek Wiktoria
 • Jurek Kinga
 • Nowak Natalia
 • Mączko Milena
 • Małochleb Marek
 • Łuszcz Kacper

Opiekun: Flis Marta

 

Grupa II – klasa III – godz. 900

 • Kędzior Lena
 • Kordzikowska Laurencja
 • Mucha Emma
 • Padło Filip
 • Łęgowski Krzysztof
 • Papuga Emilia
 • Ciochoń Aleksandra

Opiekunowie: Para Ilona, Mucha Magdalena

 

Grupa III – klasa VI i VII – godz. 1100

 • Gasiciel Lilianna
 • Łęgowska Gabriela
 • Papuga Dominik
 • Warchałowski Jakub
 • Kwapniewska Katarzyna
 • Gieracka Eliza
 • Nowak Patrycja
 • Kocoł Weronika

Opiekunka: Warchałowska Anna

 

Grupa IV – klasa IV – godz. 1500

 • Łęgowski Piotr
 • Marek Wojciech
 • Gasiciel Jakub

 

Zebrane ofiary zostały przekazane do Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

„Niech Wam Pan Bóg serce dobre wynagrodzi, a Jezus maleńki do serca przychodzi! Niech miłość, pokój w Waszym domu gości, niech dary Ducha spływają w obfitości”.