KAPLICZKI, FIGURY I KRZYŻE PRZYDROŻNE – PERŁY ZACZARNIA

Kapliczki, Figury czy krzyże przydrożne są na wsi czymś tak naturalnym, że przechodząc obok nich nie zastanawiamy się nad przyczyną ich powstania. Dopiero „starsi” ludzie swoimi opowiadaniami przypominają, że jedne powstały z wdzięczności za otrzymane łaski, inne w podzięce za cudowne uzdrowienie, ratunek od głodu, pomoru czy innej klęski. Wszystkie te miejsca to zewnętrzny wyraz kultu religijnego i wiara naszych ojców, którą daje się odczytać z krajobrazu polskiej wsi. Są one wciąż odnawiane, aby wzywały przyszłe pokolenia i inspirowały do modlitwy. To wszystko można także dostrzec i w Zaczarniu….

SPIS FIGUR, KAPLICZEK I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH W PARAFII ZACZARNIE 

 1. Figura Serca Pana Jezusa na Okręgliku 
 1. Krzyż na Partułach Żukowskich 
 1. Kapliczka koło sklepu na „Potempówce” (koniec wsi) 
 1. Krzyż na parafialnym cmentarzu 
 1. Figura MB Niepokalanie Poczętej ( przy drodze do Lisiej Góry) 
 1. Kapliczka św. Michała Archanioła koło plebanii 
 1. Krzyż na Podlesiu (koniec wsi)
 1. Figura NMP Niepokalanie Poczętej na Podlesiu 
 1. Figura Serca Pana Jezusa i Maryi na Okręgliku 
 1. Figura NMP Niepokalanie Poczętej przy drodze głównej 
 1. Figura NMP Niepokalanie Poczętej na Partułach Żukowskich 
 1. Krzyż drewniany „Pinasówka” 
 1. Krzyż „na klinie”
 1. Figura Matki Bożej Różańcowej przy drodze głównej 
 1. Grota Matki Bożej Bolesnej na placu kościelnym koło krzyża misyjnego