Dekanalna pielgrzymka o charakterze trzeźwościowym do Sanktuarium św. Stanisława biskupa i męczennika do Szczepanowa – 24.IX.2023 r.

W ostatnią niedzielę września (24.IX.) w naszej diecezji w sposób szczególny modliliśmy się o trzeźwość naszego narodu. Jesteśmy jednym z nielicznych narodów w Europie, w których spożycie alkoholu w ostatnich latach wciąż rośnie.
Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Diecezjalny Apostolat Trzeźwości zorganizował już XLII Diecezjalną Pielgrzymkę o charakterze przebłagalnym i wynagradzającym za grzechy pijaństwa oraz w intencji trzeźwości naszego narodu do Szczepanowa, miejsca narodzin św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona diecezjalnych dzieł trzeźwościowych. W tym roku ta pielgrzymka była pod hasłem: „Ku trzeźwości z Kościołem”. W tej pielgrzymce uczestniczyła również grupa wiernych (15 osób) z Dekanatu Tarnów – Północ: z parafii: Tarnów pw. Matki Bożej Fatimskiej oraz Zaczarnia ( zdecydowana większość pielgrzymów – 12 osób) pod przewodnictwem Dekanalnego Duszpasterza Trzeźwości naszego proboszcza ks. Roberta Filipowicza.
Najpierw pielgrzymi wzięli udział w przebłagalnej za grzechy pijaństwa Drodze Krzyżowej przygotowanej przez rodziny osób uzależnionych. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. arcybiskup Henryk Nowacki. W homilii powiedział m.in. słowa: „ Trzeźwość to troska o obraz Boży w człowieku. – To także praca nad sobą i bycie apostołem trzeźwości. Bóg zaprasza do trzeźwego życia o każdej jego godzinie, nawet tej, która się wydaje się już ostatnia. On myśli inaczej niż my, zaskakuje nas swoją miłością, która ma moc przemienić człowieka. Bóg ma klucze nawet do najbardziej zardzewiałych zamków ludzkich serc i potrafi je otworzyć, dając szansę na osiągnięcie pełni szczęścia.”.
Po Mszy św. świadectwami walki z nałogiem pijaństwa podzieliły się rodziny osób od niego uzależnionych.
Boże, za którego cześć św. Stanisław poniósł śmierć męczeńską z rąk ludzi bezbożnych; spraw, prosimy, aby wszyscy, którzy wzywają jego pomocy, odnieśli zbawienny skutek swojej prośby. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.