Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień.
Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania, gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele.
W wielu parafiach można nadal podziwiać kilkumetrowe plamy i są organizowane konkursy na najpiękniejszą palmę. Również i w naszej parafii, odbył się tradycyjny Rodzinny Konkurs na Palmę Wielkanocną organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lisiej Górze oraz naszą Parafię Matki Bożej Bolesnej. Komisja konkursowa w składzie:
- pani Ewa Kuta – nauczyciel SP w Zaczarniu
- ks. Robert Filipowicz – proboszcz parafii
- pani Jolanta Kolak – nauczyciel SP w Zaczarniu
- pani Bożena Kawa – nauczyciel SP w Zaczarniu
- pan Arkadiusz Marszałek – przedstawiciel sponsorów
- pani Kinga Szostak – przedstawiciel sponsorów
oceniała zgłodzone palmy według regulaminu. Każdy z jurorów przyznawał punkty w skali od 1 do 6 w 3 kategoriach: ogólny wyraz artystyczny, technika i estetyka wykonania palmy, dobór i bogactwo materiałów zgodnie z regulaminem. Suma punktów przyznana przez jurorów poszczególnym palmom wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Weronika, Łucja i Tomasz Cygan – palma nr 1
II miejsce – Dominik Książek – palma nr 2
III miejsce – Kevin Zając – palma nr 3
Równorzędne wyróżnienia otrzymali:
- Martyna, Miłosz Marszałek
- Marek, Ola, Gabrysia Małochleb
- Maja Zaucha
- Kornelia Kuta i jej rodzice
Finaliści konkursu otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Lisiej Górze, a wszyscy uczestnicy – okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów, a byli nimi:
- HAKPOL Marta i Marian Brożek
- CHRZANEK Sylwia i Paweł Chrzanowski
- Joanna i Krzysztof Marszałek
- Barbara i Łukasz Kużdżał
- Kinga i Stanisław Szostak
- Barbara i Marek Kwapniewski
- Ks. proboszcz Robert Filipowicz
- Anna i Maciej Wróbel
Nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!