Niedziela Palmowa i konkurs na najpiękniejszą rodzinną palmę – 24.III.2024 r.

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania, gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele.

W wielu parafiach można nadal podziwiać kilkumetrowe plamy i są organizowane konkursy na najpiękniejszą palmę. Również i w naszej parafii, odbył się tradycyjny Rodzinny Konkurs  na Palmę Wielkanocną organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lisiej Górze oraz naszą Parafię Matki Bożej Bolesnej. Komisja konkursowa w składzie:

 1. pani Ewa Kuta – nauczyciel SP w Zaczarniu
 2. ks. Robert Filipowicz – proboszcz parafii
 3. pani Jolanta Kolak – nauczyciel SP w Zaczarniu
 4. pani Bożena Kawa – nauczyciel SP w Zaczarniu
 5. pan Arkadiusz Marszałek – przedstawiciel sponsorów
 6. pani Kinga Szostak – przedstawiciel sponsorów

oceniała zgłodzone palmy według regulaminu. Każdy z jurorów przyznawał punkty w skali od 1 do 6 w 3 kategoriach: ogólny wyraz artystyczny, technika i estetyka wykonania palmy, dobór  i bogactwo materiałów zgodnie z regulaminem. Suma punktów przyznana przez jurorów poszczególnym palmom wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Weronika, Łucja i Tomasz Cygan  – palma nr 1

II miejsce – Dominik Książek – palma nr 2

III miejsce – Kevin Zając – palma nr 3

 

Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

 • Martyna, Miłosz Marszałek
 • Marek, Ola, Gabrysia Małochleb
 • Maja Zaucha
 • Kornelia Kuta i jej rodzice

 

Finaliści konkursu  otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Lisiej Górze, a  wszyscy uczestnicy – okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów, a byli nimi:

 • HAKPOL Marta i Marian Brożek
 • CHRZANEK Sylwia i Paweł Chrzanowski
 • Joanna i Krzysztof Marszałek
 • Barbara i Łukasz Kużdżał
 • Kinga i Stanisław Szostak
 • Barbara i Marek Kwapniewski
 • Ks. proboszcz Robert Filipowicz
 • Anna i Maciej Wróbel

Nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!