Okres Wielkiego Postu w naszej parafii – 14.II. – 27.III.2024 r.

Do najświętszych tajemnic naszej wiary: Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego  przygotowywaliśmy się  w czasie  40 – dniowego czasu Wielkiego Postu. Mimo wciąż trwającej tuż za granicami naszej Ojczyzny wojny na Ukrainie staraliśmy się przygotować duchowo do przeżycia najświętszych tajemnic naszej wiary poprzez:

 • modlitwę, zbierane środki materialne i post w intencji Ukrainy ( 14.II. )

Tegoroczna Środa Popielcowa w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego była dniem solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie W swoim apelu napisał m.in. słowa: „Wkrótce minie kolejna rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z września 2023, od początku wojny zostało poszkodowanych ponad 27 tys. osób cywilnych, z czego 14 tys. odniosło rany, 7 tys. poniosło śmierć, w tym ok. 500 dzieci. Zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 mln w Polsce. Od samego początku wojny Kościół w Polsce świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Liczba osób która uzyskała pomoc rzeczową w Ukrainie w 2023 wyniosła 570 tys. Tylko w ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych rodzin. Wysłano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Caritas pomaga rodzinom z dziećmi, angażując się w organizację kolonii letnich i obozów, wsparcia psychospołecznego w świetlicach oraz centrach dziennej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. W naszym kraju Caritas prowadzi ponadto 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców, wśród nich ponad 30% to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych. To tylko niektóre z licznych działań, podejmowanych przez Kościół w Polsce, na rzecz ofiar wojny. Wszystkie one są niczym innym, jak Ewangelią w praktyce, w myśl słów: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom” .

 • udział w rekolekcjach szkolnych (20.III. – 22.III.)

Prowadził je ks. dr Krzysztof Kamieński – dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie oraz siostry ze Zgromadzenia św. Józefa: siostra Joela i siostra Beniamina przeprowadzając wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły „Laboratorium wiary”. Po Mszach Świętych rekolekcyjnych aktywnie uczestniczyły także nasze dzieci ze SKC przedstawiając scenki przegotowane pod przewodnictwem katechetki pani Elżbiety Kuta oraz pani Ilony Para.

 • udział w nabożeństwie Gorzkich Żali; piękne, pełne refleksji rozważania pasyjne wygłosił  dr Jan Lorek – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Łękawce.
 • udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej;

W piątek Wielkiego Postu rozważania Drogi Krzyżowej były prowadzone przez różne grupy naszej parafii:

 • członkinie Parafialnego Oddziału Caritas (16.II.),
 • lektorów ze szkół średnich (23.II. 2024 r.)
 • kandydatów do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania z klasy VII (1.III.),
 • uczniów z klasy VIII Szkoły Podstawowej (8.III.),
 • dzieci ze Szkolnego Koła Caritas (15.III.),
 • dzieci komunijne z klasy III Szkoły Podstawowej (22.III),
 • druhny i druhów z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (29.III.)

W niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 1100 rozważania prowadził  pan Arkadiusz Marszałek.

 • przystąpienie do Sakramentu Pokuty.

Spowiedź święta z udziałem kapłanów z innych parafii  miała miejsce dnia 22 marca z przerwami od godziny 1500 – 1800.

Wierni  naszej parafii mogli także wypełniać  różne uczynki miłosierdzia poprzez udział w wielu zorganizowanych akcjach charytatywnych:

 • zbiórkę do puszek w Środę Popielcową przeznaczoną na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Zebrano kwotę 2 140 zł, która została przekazana do Caritas Diecezji Tarnowskiej.

 • udział w akcji „Woreczek ryżu”.

Według ONZ każdego roku ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi głód, w tym ponad 100 mln chronicznie. Dla wielu 100 g ryżu to jedyny posiłek w ciągu dnia.  Dzięki tej akcji  trwającej już kilka lat misjonarze franciszkańscy pracujący w Kenii i Ekwadorze mogą  prowadzić całoroczny program dożywiania, pomagać w wyposażaniu szkół,  internatów, sierocińców,  przychodni i ośrodków zdrowia, wysyłać lekarzy z pomocą medyczną dzieciom i dorosłym. Każdy chętny mógł pomóc:

 1. wrzucając ofiary do przygotowanego symbolicznego woreczka znajdującego się na stoliku koło figury św. Antoniego
 2. wysyłając SMS o treści DAR na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Łącznie zebraliśmy kwotę 456 zł 93 gr (nie licząc przesyłanych sms – ów).

 

 1. udział w akcji „Pola Nadziei”.

Akcja Pola Nadziei (ang. Fields of Hope) zrodziła się w Wielkiej Brytanii w 1988 r. Organizacją inicjującą było Marie Curie Cancer Care (MCCC). Za cel akcji przyjęto zbieranie funduszy na utrzymanie hospicjów. Żonkil symbolizuje zwycięstwo miłości nad śmiercią, poświęcenia nad egoizmem. W Polsce akcja pojawiła się w 1998 r. W edycji 2022/2023 ponad 200 placówek edukacyjnych zasadziło około 35 000 żonkilowych cebul, które zakwitły na wiosnę. Również dzieci naszej szkoły od kilku lat aktywnie uczestniczą w organizacji Pól Nadziei. W tym roku sprzedając na placu kościelnym zrobione przez siebie przy współpracy nauczycieli naszej szkoły, żonkile zebrano kwotę 1 716 zł, która została przekazana na hospicjum im brata Alberta                             w Dąbrowie Tarnowskiej.

 

 1. zakup baranków wielkanocnych i paschalików.

Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała 55 tysięcy baranków wielkanocnych i 34 tysiące paschalików, które trafiły do parafii. Złożone przy tej okazji ofiary jak co roku są przeznaczone na wsparcie ludzi chorych, cierpiących i starszych. W naszej parafii zostało zakupionych 120 baranki wielkanocne i 50 paschalików

 

 1. odwiedziny ludzi starszych, chorych, samotnych przez przewodniczącą POC oraz dzieci ze SKC połączone ze składaniem życzeń i wręczeniem skromnych upominków świątecznych przez siebie wykonanych.
 2. zbieranie przez dzieci klas młodszych (I – III) ofiar do papierowych skarbonek.

 

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,
na wieczne czasy bądźże pozdrowiony!
Gdzie Bóg, Król świata całego
dokonał życia swojego.

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,
na wieczne czasy bądźże pozdrowiony!
Ta sama Krew Cię skropiła,
która nas z grzechów obmyła.

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony,
na wieczne czasy bądźże pozdrowiony!
Z Ciebie moc płynie i męstwo,
w Tobie jest nasze zwycięstwo!