Odnowienie tabernakulum – 27.IV. – 28.IV.2023 r.

Tabernakulum jest w Kościele katolickim miejscem wyjątkowym, zwanym niekiedy nawet Tronem Boga. To właśnie tutaj przechowuje się Najświętszy Sakrament – jest to zatem miejsce sakramentalnej obecności Jezusa Chrystusa.

Łacińskie słowo „tabernaculum” ma kilka znaczeń (namiot, baldachim, mieszkanie, najświętsze miejsce, świątynia) wszystkie jednak nawiązują do mieszkania, czegoś, gdzie można przebywać i pod czym można się schronić.

Już w początkowych wiekach chrześcijaństwa tabernakulum służyło do przechowywania Najświętszej Eucharystii, mogło jednak różnić się wyglądem i umiejscowieniem. Mógł to być ołtarz – przypominający czworoboczny namiot, boczny ołtarz, a także domek lub sakramentalna chatka – z wieżyczkami umieszczana obok ołtarza głównego, po prawej stronie od Ewangelii. Z czasem Najświętszy Sakrament umieszczano w ołtarzach bocznych – zwłaszcza w kolegiatach. Co do samego wyglądu tabernakulum początkowo było ono wykonywane z drewna, zdecydowanie rzadziej z kamienia czy innego kruszcu. Wraz z kolejnymi aktami i synodami, pojawiały się konkretne nakazy co do jego wnętrza (wyłożone drewnem topolowym) czy drzwiczek, mających chronić przed świętokradztwem (konieczność montowania żelaznych sztab i zamków). Dopiero rytuał rzymski nakazał, by tabernakulum było bogato zdobione i złocone, a dodatkowo na jego przodzie zawieszano zasłonę, symbolizującą tajemniczość. Po II soborze watykańskim zaczęto szukać praktyczniejszych rozwiązań w kwestii kształtowania przestrzeni w kościele, dlatego uznano, że tabernakulum powinno być umieszczone w tej części świątyni, która sprzyja modlitwie, wyciszeniu, skupieniu – najczęściej jest to centrum ołtarza głównego lub jednego z ołtarzy bocznych. Obecnie spotykamy bogato zdobione tabernakula, pozłacane, wykonane z trwałych materiałów ognioodpornych.

Nasze tabernakulum umieszczone w centrum prezbiterium zostało wykonane z mosiądzu, wyzłocone złotem z pierścionków ślubnych rodziny Lubelskich. Waży około 100 kilogramów. Ściana frontowa przedstawia Chrystusa – Baranka ofiarnego. W ostatnim dniach zostało całkowicie odnowione przez nałożenie nowej powłoki zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz tego wyjątkowego miejsca. Przy okazji został także całkowicie odnowiony gong. Dziękujemy przedstawicielom Pracowni Artystycznej Kowalstwa i Metaloplastyki pana Helmuta Trocha z Katowic za fachowe wykonanie tej pracy.